Boşanma Avukatı Ücretleri

Boşanma Davalarında Ödenecek Avukat Ücreti Nedir? 

Birbirinize iyi ve kötü gün sözü vererek dünya evine girdiğiniz eşinizle ayrılma kararı almak fazlasıyla zordur. Bu bazen anlaşmalı bazense çekişmeli yaşanan bir süreç haline gelebilir. Bu noktada boşanma avukatı ücretleri gündeminizde olmalıdır. Boşanmayı düşünmeye başladığınızda tüm bu süreç sizi zorlayabilir, bir de çocuğunuz varsa işler daha da karmaşık bir hal alabilir. Hukuki olarak neler yapmanız gerektiğini bilmeli, ona göre davranmalısınız. 

Yaşanan bazı olumsuzluklar sebebiyle bu aşamaya gelmiş çiftlerin düşündüğü tek şey genellikle en iyi boşanma avukatı tercihi yapmaktır. Türkiye’nin en iyi boşanma avukatı arayışında ise boşanma avukatı ücretleri gündeme gelir. Boşanma avukatı ücreti konusunda aşağı yukarı bir fikir sahibi olmak, karar aşamasında büyük bir öneme sahiptir.

Boşanma Avukatı Ücretleri Hangi Kapsamlara Göre Belirlenir?

Boşanma davası ücretleri bazı kapsamlar göz önüne alınarak belirlendiği için farklılıklar gösterir. Kendi davanızın özelinde boşanma avukatı ücreti belirleneceğini bu noktada bilmelisiniz. Boşanma davalarında, içerik önemlidir ve içerikteki detaylar avukatınızın ücretini belirler. Boşanma avukatları ücretleri böylelikle değişkenlik gösterir. Boşanma avukatı ücretleri şu faktörlere bağlı olarak değişkenlik gösterir:

  • Anlaşmalı boşanma davalarının açılması ve takibinin sağlanması
  • Çekişmeli boşanma davalarının açılması ve takibinin gerçekleştirilmesi
  • Eşlerden birinin şiddet göstermesi üzerine evden uzaklaştırılma davasının açılması ve takibi
  • Velayet davası açılması ve takibi
  • Nafaka ve tazminat davası açılması ve takibi
  • Nafaka uyarlama davaları ve takibinin sağlanması
  • Mal rejiminin tasfiyesi davası açma ve takibinin yapılması
  • Tanıma ve tenfiz davası açılması ve takibinin gerçekleştirilmesi

Boşanma davalarında yukarıdaki hukuki durumlar değerlendirilir. Açtığınız dava türüne göre, en iyi boşanma avukatı seçiminizi yaptıktan sonra sizin için net bir ücret belirlenecektir. Avukatınız hangi konularla ilgileneceğini ayrıntılı olarak size bildirecektir. Böylece sağlıklı bir şekilde davanızın sonuçlanması sağlanacaktır.

Boşanma Davası Ücretleri 2022

Boşanmak üzere açacağınız dava için davanızı üstlenen avukata ödeyeceğiniz vekalet ücreti, avukatın ilgilenmesi gereken konuların çeşitliliğine, avukatın mesaisine, davanın seyrine göre değişiklik gösterecektir. Ancak boşanma davası ücretleri Türkiye Barolar Birliği tarafından her yıl asgari düzeyde belirlenir ve avukatlar bu asgari düzeyden ücret talebinde bulunurlar.

Genel bir fiyattan bahsetmek gerekirse, Türkiye Barolar Birliği tarafından 2022 Avukatlık Asgari Ücret Tarifesi 5100 TL’den başlamaktadır. Davanın düzeyine göre, asgari olarak bu fiyat üzerinden boşanma davası ücretleri belirlenir. Bu ücretin altında bir fiyatın belirlenmesi hukuki olarak disiplin suçudur ve yaptırıma tabidir. Boşanma davaları için asgari olarak belirlenen bu rakam yalnızca mal paylaşımsız anlaşmalı boşanma davalarında talep edilen düzeydir. Davanın içeriğine, avukatın ilgilenmesi gereken konulara ve emeğine göre farklılık gösterebilir. 

Ayrıca bu tarifeye göre diğer ortalama ücretler şu şekilde belirlenmiştir:

Anlaşmalı boşanma davası ücreti 10.000,00 TL

Çekişmeli boşanma davası ücreti 20.000,00 TL 

Tavsiye niteliğinde olan bu ücretler avukattan avukata farklılık gösterebilir. Genel bir fikir vermesi adına fiyatların bu şekilde olduğunu ve görüştüğünüz avukatlardan farklı fiyatlar alabileceğinizi bilmeniz önemlidir. İstanbul’un en iyi boşanma avukatları tercihinizde fiyatları da göz önünde bulundurmalısınız. Değişkenlik gösteren boşanma avukatı ücretleri nedeniyle kendinize en uygun ve en iyi boşanma avukatı hangisiyse onunla yola çıkmalısınız. 

Boşanma Avukatı Ücretleri Dışındaki Masraflar

Boşanmaya karar verdikten sonra, Türkiye’nin en iyi boşanma avukatı sizin davanıza bakıyor olsa da olmasa da cebinizden bir miktar boşanma avukat ücreti çıkacaktır. Sizi maddi açıdan düşündürebilecek bu konu hakkında fikir yürütürken bir de diğer masrafların neler olabileceğine kafa yorabilirsiniz. Boşanma davası için avukat ücreti dışında kalan harç ve masraflar 2022 yılı için ortalama 600-700 TL kadardır. Dava açarken ödeyeceğiniz harçlar ve gider avansı dahilinde hesaplanan bu fiyat, talep içeriğine göre de değişiklik gösterebiliyor. 

Konuyla ilgili daha detaylı bir bilgiye sahip olmak için hukuk büromuza danışabilirsiniz. 

[widget-129]

Yorum Yap

İletişime Geç
İletişime Geç +90 (212) 217 33 00