Boşanma Davasında Mahkeme Avukat Veriyor Mu?

Boşanma Davanız İçin Barodan Avukat Talebi

Farklı beklentilerin zorlaması sonucu çiftler arasında boşanma kararı alınması sonrası, başvurulan boşanma davasında mahkeme avukat veriyor mu diye merak ediyorsanız sizin için kısaca bu sorunun yanıtına değineceğiz.  

Evlilik, farklı istekler ve beklentiler doğrultusunda başlatılan bir süreçtir. Bu farklı istekler ve beklentiler bir noktadan sonra orta yolun bulunmayacağı kadar değiştiğinde çiftler boşanma kararı alırlar. Doğal bir süreç olan boşanma aşamasında davanın nasıl açılacağı ve avukat talebinin nasıl yapılacağı merak konusudur. Bu konuda için boşanma davasında mahkeme avukat veriyor mu diye düşünmeniz oldukça doğal. Boşanma davasında avukat talebinizi adliyeye veya bölgenizde bulunan baroya yaparsanız sizin için barodan bir avukat atanacaktır.

Boşanma Davasında Avukat Atanır Mı?

Boşanmak üzere olan taraflar genellikle avukat konusunda kendileri için en iyi boşanma avukatları ile davalarını takip ediyorlar. Türkiye’nin en iyi boşanma avukatları arasından seçtikleri avukatlarıyla dava sürecinin olumlu bir şekilde yürütülmesini sağlıyorlar. Fakat maddi olarak yetersiz hisseden kişiler avukat tutmakta zorlanabiliyor. Bu gibi durumlarda boşanma davasında mahkeme avukat veriyor mu, boşanma davasında avukat atanır mı gibi soruların cevapları merak ediliyor.

Anlaşmalı veya çekişmeli boşanma davalarında avukat tutma zorunluluğunuz yok. Bu yüzden boşanma davasında mahkeme avukat veriyor mu sorusuna verebileceğimiz cevap tamamen sizin mahkemeden böyle bir talepte bulunup bulunmamanıza bağlıdır. Maddi gücünüz el vermiyorsa ve avukat tutamayacak durumdaysanız, boşanma davası açmak ve hukuki yardım alabilmek için bulunduğunuz ilin barosuna ya da adliyesine başvurmanız gerekir. Böylece baro tarafından size bir avukat atanır. Ancak bu gibi durumlarda avukat seçme hakkına sahip değilsiniz. Davanızla ilgilenecek olan avukatın daha önce boşanma davalarıyla ilgilenmiş, deneyimli, alanında yetkin biri olmasını talep ediyorsanız imkanlarınızı zorlamanız ve sizin için en iyi boşanma avukatını bulmanız gerekmektedir. Davanızın lehinize gelişmesini istiyorsanız bu ayrıntıyı atlamamalısınız.

Boşanma Davasında Avukat Tutmak Zorunda Mısınız?

Boşanma davalarının son dönemde avukatla takip edilmesi, daha doğru olabilmektedir. Hukuki açıdan bahsedeceksek, bu davaların görülmesi için avukat tutma zorunluluğunuz bulunmuyor. Tarafların avukatlarının bulunması, özellikle çekişmeli boşanma davaları açısından önemlidir. Çekişmeli boşanma davalarında sürecin uzaması, anlaşmazlıkların çözümlenememesi gibi konular avukat gerekliliğini gündeme getirebilir. Böylece hak kaybı yaşamadan davanızın sonuçlanacağını görebilirsiniz. Ayrıca bir avukatınız olduğunda boşanma davanızı takip etmek için mahkemeye katılma zorunluluğunuz bulunmuyor. Sizin yerinize avukatınız tüm süreci yönetiyor. 

Fakat boşanma davası için mahkemeden veya barodan avukat talebinde bulunduğunuzda, davanızla ilgilenecek olan avukatı seçememeniz, davanızın seyri açısından olumsuz bir durum oluşturabilir. Alanında uzman bir avukatla davanızı yürütmek sizin için önemli olacaktır. Eğer maddi durumunuz avukat tutma konusunda fazlasıyla yetersizse, son çare olarak baroya başvurmalısınız. 

Mahkeme masraflarının karşılanabilmesi içinse maddi durumunuzun bu masrafları da karşılayamayacak düzeyde olması gerekir ve bunu belgelemeniz istenir. Her türlü harç giderleri için de maddi gücünüz yetersizse ve bunu belgelerseniz, mahkeme gider ve harçları devlet tarafından karşılanır. 

Sizin İçin En İyi Boşanma Avukatı Seçeneğini Belirleyin

Boşanma sürecinizin nasıl yürütüleceğini, nasıl tamamlanacağını doğru bir şekilde takip edebilmeniz için sizin için en iyi boşanma avukatları hakkında araştırma yapmalısınız. Ancak maddi durumunuz yetersizse ve boşanma davasında mahkeme avukat veriyor mu, boşanma davasında avukat atanır mı, boşanma davasında avukat gibi konuları merak edebilirsiniz. 

Dilerseniz İstanbul’un en iyi boşanma avukatları için hukuk büromuza başvurabilir, davanızla ilgili detaylar hakkında bilgi alabilirsiniz. 

[widget-129]

Yorum Yap

İletişime Geç
İletişime Geç +90 (212) 217 33 00