Google'dan Fotoğraf Silme ve Kaldırma Nasıl Yapılır?

İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi

2020 yılının Temmuz ayında yürürlüğe konan ve kamuoyunda internet düzenlemesi olarak bilinen 5651 sayılı yasayla birlikte internet ortamında bulunan bilgilerin kişisel hakları ve özel hayatın gizliliğini ihlal ettiği durumlarda erişim engelinin yanı sıra içeriğin kaldırılması da kolaylaşmıştır. Buna bağlı olarak Google'dan fotoğraf silme ve kaldırma için hukuki yollar takip etmek mümkün hale gelmiştir.

Yazımızda Google'dan fotoğraf silme ve kaldırma konusuna odaklanarak Google'dan fotoğraf nasıl kaldırılır, sorusuna yanıt vereceğiz. Eğer Google'dan fotoğraf nasıl kaldırılır diye merak ediyorsanız yazımızı incelemeye devam edin.

Google'dan Fotoğraf Silme ve Erişim Engeli

Yazımızın başında belirttiğimiz gibi Google'dan fotoğraf silme için kullanabileceğiniz iki hukuki yöntem vardır. Her iki yöntemde de karşı tarafın verilen karara uymaması halinde cezai sorumluluk ortaya çıkmaktadır.

İtiraf etmek gerekir ki Google'dan fotoğraf silme, erişim engeli getirmeye kıyasla biraz daha uzun bir süreçtir. Aşağıda Google'dan fotoğraf nasıl kaldırılır başlığında bu konuya ayrıca değineceğiz.  Bunun dışında Google görsellerden fotoğraf silme işlemi için yararlanabileceğiniz en hızlı hukuki yol erişim engelidir. Ancak hatırlatmak gerekir ki fotoğrafa erişim engeli getirmek fotoğrafı yalnızca Türkiye'deki IP adresleri için erişilemez kılmaktadır. Erişim engeli içinse fotoğrafın aşağıdaki şartları barındırması gerekir:

 • Erişim engeli ile Google'dan fotoğraf kaldırma için gerekli şartlardan biri kişilik haklarını ihlal ediyor olmasıdır.
 • Ayrıca özel hayatın gizliliği de bir ihlal nedeni kabul edilmektedir.
 • Fotoğrafın suç unsuru taşıması halinde erişim engeli ile Google'dan fotoğraf silme ve kaldırma için başvurmanız mümkündür.
 • Telif hakkı ihlali de Google'dan fotoğraf silme için yeterli bir nedendir. Ancak bunun için hukuki süreç başlatmadan önce Google'la iletişime geçmek de çözüme ulaşmanıza yardımcı olacaktır.
 • Kamu düzeni ve genel sağlık bakımından sakıncalı fotoğrafların da Google'dan kaldırılması için başvurulabilir.

Hemen bu noktada bir hatırlatma yapmanın faydalı olduğuna inanıyoruz. Google'dan fotoğraf kaldırma, aslında fotoğrafın yüklenmiş olduğu siteden kaldırılması anlamına gelir. Nitekim Google da fotoğrafı bu siteden alarak kendi dizinlerine eklemiştir. Dolayısıyla fotoğraf siteden kaldırılsa ya da erişim engeli getirilse bile Google görsellerde yer almaya devam edebilir. Bu durumda fotoğrafın tamamen internet ortamından kaldırılması için Google ile iletişime geçmeniz gerekmektedir.

Google'dan Fotoğraf Nasıl Kaldırılır?

Hukuki sürecin sonunda bir sitede yüklü olan fotoğrafı kaldırdığınızda Google'ın veri tabanından da kısa zamanda silinmesi gerekir. Ancak süreci hızlandırmak için Google'dan görselin kaldırılmasını talep edebilirsiniz.

Google'dan fotoğraf nasıl silinir? Bunun için yapmanız gereken şey görselin bağlantı adresini kopyalarak Google Search Console'daki Eski İçerikleri Google Arama'dan Kaldırın menüsüne ulaşmaktır. Burada yer alan Yeni Talep butonuna tıklayarak Google'ın görseli kaldırmasını isteyebilirsiniz.

Kişilik Haklarının İhlali Nedeniyle Google'dan Fotoğraf Kaldırma

5651 sayılı kanuna göre kişilik haklarının ihlaline neden olan fotoğrafın ilgili siteden kaldırılması için içerik sağlayıcısına ihtarname göndermek mümkündür. İçerik sağlayıcı, fotoğrafı yayınlayan web sitesi olarak tanımlanabilir. İçerik sağlayıcısına ulaşılamayan durumlarda Google'dan fotoğraf kaldırma için ikinci bir yöntem yer sağlayıcısına ulaşmaktır. Yer sağlayıcısı için internet sitesine barındırma ve sunucu hizmeti sağlayan firmadır.

Buna ek olarak kişilik hakkı ihlali nedeniyle Google'dan fotoğraf kaldırma için izlenebilecek ikinci bir yol da sulh ceza hakimine içeriğin erişime engellenmesi için başvuru yapmaktır. Sulh ceza hakimi bir gün içerisinde fotoğrafın durumu hakkında karar verecektir.

Unutulma Hakkı Nedeniyle Google'dan Fotoğraf Kaldırma

Özellikle eski tarihli fotoğraflar söz konusu olduğunda Google'dan fotoğraf kaldırma için değerlendirilebilecek hukuki gerekçelerden biri de unutulma hakkıdır. İnternet ortamında yer alan fotoğraf ve kişisel bilgilerin unutulma hakkı nedeniyle kaldırılması ya da erişime kapatılması mümkündür. Ancak içerik sağlayıcı kişinin fotoğraf ve kişisel bilgilerini gizleyerek içeriğin yayında kalmasını sağlayabilir. Örneğin geçmiş tarihli haberlerde zaman zaman bu durumla karşılaşılabilmektedir.

Özel Hayatın Gizliliği Nedeniyle Google'dan Fotoğraf Kaldırma

Google'dan fotoğraf silme için başvuru gerekçelerinden biri de özel hayatın gizliliğidir. Ancak özel hayatın gizliliği nedeniyle yapılan başvurularda öncelikle Sulh Ceza Hakimine değil Bilgi Teknolojileri İletişim Kurumuna müracaat etmek gerekir. BTK, başvuru hakkında 24 içinde bir karar verir ve başvuruyu haklı bulduğu takdirde doğrudan erişimi engelleme kararı alabilir. Yine de bu karar aynı zamanda Sulh Ceza Hakimi tarafından denetlenir. Sulh Ceza Hakimi 48 saat içerisinde kararı onaylamazsa erişim engeli de kalkar.

Suç Unsuru Nedeniyle Google'dan Fotoğraf Kaldırma

Suç unsuru barındıran bir fotoğrafın Google'dan kaldırılması için hukuki adımlara başvurmak mümkündür. Ayrıca erişim engeliyle Google'dan fotoğraf kaldırma işlemi için suçun sabit olması da beklenmemektedir.  Erişim engeli için yeterli suç şüphesi doğuran suçları ise şu şekilde sıralamak mümkündür:

 • Cinsel istismar,
 • İntihara teşvik,
 • Uyuşturucu kullanılmasını kolaylaştırma ve özendirme,
 • Müstehcenlik ve fuhuş,
 • Kumar oynanmasına yönelik yer ve imkan sağlamak,
 • Atatürk'e Karşı İşlenen Suçlar Hakkında Kanun ile Futbol ve Diğer Spor Müsabakalarında Bahis ve Şans Oyunları Düzenlenmesi Kanun düzenlemelerinde yer alan tüm suçlar.

Telif Hakkı İhlali Nedeniyle Google'dan Fotoğraf Kaldırma

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu ile telif nedeniyle Google'dan fotoğraf kaldırma da mümkün hale gelmiştir. Nitekim telif hakkı ihlalinde erişim engelleme değil, servis hizmetini durdurma yolunda gidilmektedir. Her ne kadar sonuç olarak aynı gibi gözükse de servis hizmetini durdurma doğrudan servis sağlayıcıyı bağlayan bir durumdur. Dolayısıyla ülkemizde hizmet veren internet servis sağlayıcıları, telif hakkı ihlaline neden olan bir paylaşıma erişimi engellemediği takdirde hukuki olarak sorumlu olmaktadır.

Yazımızda sizlere Google'dan fotoğraf silme ve Google'dan fotoğraf kaldırma için yapabileceklerinizin yanı sıra Google'dan fotoğraf silme ve Google'dan fotoğraf kaldırma uygulamalarına yönelik hukuki gerekçeler hakkında bilgi verdik. Google'dan fotoğraf silme ve Google'dan fotoğraf kaldırma hakkında daha fazla bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

[widget-129]

Yorum Yap

İletişime Geç
İletişime Geç +90 (212) 217 33 00