Fikri Mülkiyet Avukatı - Görevleri ve Baktığı Davalar

Fikri Mülkiyet ve Sınai Haklar Avukatı – Kısaca Görev Tanımı

Fikri mülkiyet avukatı nedir sorusuna yanıt vermek için öncelikle Fikri ve Sınai Mülkiyet Hukuku’nu anlamamız gerekir. Fikri ve Sınai Mülkiyet Hukuku temel olarak eser, marka ya da icat sahiplerini ticari ilişkilerde koruma altına almak için düzenlenmiştir. Yeni sanayi ürünlerinin tescili, edebiyat, müzik gibi alanlardaki sanat eserleri vb. alanlarda ürünün üretme ve satma hakları söz konusudur.

Nitekim fikri mülkiyet avukatı da bu alanlarda gerçek ve tüzel kişi olması fark etmeksizin fikri mülkiyet sahibinin haklarını gözeterek eser sahibine hukuki danışmanlık, hukuki vekillik yapar ve gereken durumlarda hukuki uyuşmazlığı çözmek için dava yoluna gider. Gelin, hukuki anlamda fikri mülkiyet avukatı gerektiren durumlara bir göz atalım. Ardından da en iyi fikri mülkiyet avukatı için seçiminizde nelere dikkat etmeniz gerektiğinden bahsedeceğiz.

Fikri Mülkiyet Avukatı Gerektiren Durumlar Nelerdir? – Fikri Mülkiyet Avukatı Tavsiye

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi fikri mülkiyet avukatı; temel olarak Fikri ve Sınai Mülkiyet Hukuku’na ilişkin uyuşmazlıklar veya danışmanlık ihtiyacını çözüme kavuşturan kişidir. Bu kapsamda değerlendirilebilecek durumlar ise şu şekilde sıralanabilir:

 • Haksız rekabete yönelik davalar,
 • Marka tescili,
 • Marka, patent ve telif hakkı ihlalinin tespiti ve bu ihlali gidermeye yönelik başta dava olmak üzere diğer uygulamalar,
 • Ticari sırların korunmasına yönelik uyuşmazlıklar,
 • Lisans sözleşmeleri hazırlama,
 • Türk Patent Enstitüsü kararlarının iptaline yönelik davalar
 • Marka ve patentlerin tescilinin korunması ve devredilmesine yönelik işlemler,
 • Telif haklarının korunması,
 • Sınai hakların takibi ve olası ihlal ve ihtilafların çözümlenmesi,
 • Lisanslama danışmanlığı.

Fikri Mülkiyet Avukatı Seçerken Bunlara Dikkat Edin! – En İyi Fikri Mülkiyet Avukatı İstanbul

Fikri mülkiyet hukuku avukatı gerektiren durumlardan kısaca söz ettiğimize göre bir de fikri mülkiyet avukatı tavsiye ve önerisi almak isteyen okuyucularımıza en iyi fikri mülkiyet avukatı desteği için nelere dikkat etmeleri gerektiğinden bahsedeceğiz:

 • Fikri ve Sınai Haklar Hukukunu Bilmeli! – En İyi Fikri Mülkiyet Avukatı İstanbul

Telif, tescil ve lisans konularının karmaşık ve sürekli güncellenmekte olan bir alan olduğunu unutmamak gerekir. Bu nedenle en iyi fikri mülkiyet avukatı desteği için kesinlikle seçeceğiniz avukatın bu alanı yakından takip ettiğini, güncellemelerden haberdar olduğunu ve mevzuatı iyi bildiğini anlamalısınız.

 • Deneyimli Olmalı! – En İyi Fikri Mülkiyet Avukatı İstanbul

Fikri mülkiyet avukatı; dava sürecinde mahkeme dışında Türk Patent Enstitüsü gibi farklı kurumlarla da iletişim halinde olacağı için bu tür dava süreçlerinde deneyimli bir avukatla çalışmanız hem haklarınızı korumanız hem de sürecin hızlanması açısından önem arz eder.

 • Süreci Takip Etmeli! – En İyi Fikri Mülkiyet Avukatı İstanbul

Fikri mülkiyet avukatı; eser haklarınızın ihlal edilmediğine dair hem dava sürecinde hem de genel olarak sürekli takipte kalmalı, Türk Patent Enstitüsü üzerinden süreci izlemeli ve olası çözümsüzlükleri çözüme kavuşturmalıdır.

 • Haklarınızı Gözetmeli! – En İyi Fikri Mülkiyet Avukatı İstanbul

Söz konusu en iyi fikri mülkiyet avukatı hizmetini bulmak olduğunda müvekkil önceliği ilkesi büyük önem taşımaktadır. Seçeceğiniz hukuk bürosu; sizin durumunuzu iyi analiz etmeli, eser haklarınızın ihlal edilip edilmediğini sürekli takip ederek muhtemel ihlallere karşı haklarınızı sonuna kadar korumalıdır.

Fikri Mülkiyet Avukatı Neden Önemli? – İstanbul Fikri Mülkiyet Avukatı

Fikri Mülkiyet ve Sınai Haklar Hukuku her geçen gün kapsamı genişleyen bir alandır. Geçmişte sadece telif sorunlarıyla karşımıza çıkan bu alan, günümüzde çok daha fazla sayıda ve türde uyuşmazlığa konu olmaktadır. Bu noktada bir üretici olarak hak kaybına uğramadığınızdan emin olmak istiyorsanız bir fikri mülkiyet avukatı ile iş birliği yapmanız son derece akıllıcadır.

Eğer fikri mülkiyet hukuku kapsamında bir destek almak istiyor, ancak tam olarak nereden başlayacağınıza emin olamıyorsanız bir fikri mülkiyet avukatı ile görüşerek hukuki danışmanlık almanızı öneririz. Görüşmenizin sonucunda yolunuzu çok daha iyi görecek, atmanız gereken adımları çok daha doğru planlayacaksınız.

Yorum Yap

İletişime Geç
İletişime Geç +90 (212) 217 33 00