Kira Ödemeyen Kiracı Nasıl Çıkarılır?

Kira Borcunu Ödemeyen Kiracının Tahliye Süreci

Kira ödemeyen kiracı, ev ve iş yeri sahiplerinin hiç kuşkusuz en çok başını ağrıtan konulardan biridir. Ancak bu noktada hukuki olarak hayata geçirilebilecek yaptırımlar olduğunu vurgulamak gerekir. Dolayısıyla mülk sahiplerinin kiracı karşısında çaresiz olduğunu düşünmek doğru değildir. Hukuk, kiracıyı olduğu kadar mülk sahibini de korumaktadır.

Yazımızda kira ödemeyen kiracı nasıl çıkarılır, kira ödemeyen kiracının tahliyesi ne kadar sürer gibi sorulara yanıt vererek kira ödemeyen kiracı ile ilgili mülk sahibinin neler yapabileceğine değineceğiz. Eğer kira ödemeyen kiracı nasıl çıkarılır diye merak ediyorsanız yazımızı incelemeye devam edin.

Kira Ödemeyen Kiracı İçin İhtarname Yoluyla Tahliye

Türk Borçlar Kanunu'nun 352/2. maddesine göre aynı kira dönemi içerisinde iki defa haklı ihtar göndererek kira ödemeyen kiracı tahliye davası ile karşı karşıya bırakılabilir. Burada kira döneminden kastedilen bir yıllık kira süresidir. Kira sözleşmesinin başlangıç tarihinden sonraki bir yıl içerisinde iki haklı ihtar verdiğinizde kira ödemeyen kiracı  tahliye davası ile ilgilenmek zorunda kalır. Kira süresinin bir yılı aştığı durumlarda da bir yıllık dönem esas alınır. Ancak tahliye davasının kira döneminin sonundaki 1 aylık süre içerisinde açılabildiğini vurgulamak gerekir.

Kira ödemeyen kiracı için ne yapılır? Gönderdiğiniz ihtarnameler noter onaylı olmak zorunda değildir. Yine de kira ödemeyen kiracı ihtarname ile ilgili bir itirazda bulunabileceği için noter onaylı bir şekilde yollamanız en sağlıklı yoldur. Buna ek olarak ihtarnamenin yerine icra takibi de mahkeme tarafından kabul görmektedir. Kira ödemeyen kiracı tahliye davası öncesinde iki kez icra takibiyle karşılaştıysa mahkeme için bu da yeterlidir.

Kira Ödemeyen Kiracı İçin Temerrüt Yoluyla Tahliye

Kira ödemeyen kiracı nasıl çıkarılır sorusuna verilebilecek bir diğer cevap da temerrüt yoluyla tahliye davasıdır. Bunun için kiracıya iki haklı ihtarname gönderdikten sonra kira borcunun 30 gün içerisinde ödenmemesi halinde kira sözleşmesinin feshedileceği yönünde bildirimde bulunmak gerekir.

30 günlük sürenin ardından üçüncü bir ihtara gerek kalmaksızın kira ödemeyen kiracı tahliye davası ile karşı karşıya bırakılabilir. Temerrüt nedeniyle açılan tahliye davasında mülk sahibinin lehine bir karar çıkması durumunda icra dairesi tahliye işlemlerini yürütür.

Kira Ödemeyen Kiracı İçin İcra Yoluyla Tahliye

Kira ödemeyen kiracının tahliyesi için icra yoluna gitmek mümkündür. Tahliye talepli icra takibi yapıldığında icra dairesi yalnızca kira bedeli talebiyle değil aynı zamanda tahliye talebiyle de hareket etmektedir. Bu nedenle icra takibi başlatırken kira bedeli talepli olmamasına dikkat edilmelidir.

Kira ödemeyen kiracı nasıl çıkarılır? Kira ödemeyen kiracı tahliye davası ile süreci uzun bir zamana yayabilmektedir. Buna karşılık tahliye talepli icra takibi ile kiracıyı tahliye etmek çok daha hızlı bir şekilde mümkün olmaktadır. Tahliye talepli icra takibi temel olarak kiracıya 7 gün içerisinde itiraz etmesini ya da 30 gün içerisinde borcunu ödemesini söyler. Kiracının 7 gün içerisinde itiraz etmesi halinde icra takibi durur. Böyle bir durumda itirazı kaldırmak için mülk sahibinin kiracıya tahliye davası açması zorunlu hale gelecektir. Dolayısıyla icra yoluyla kira ödemeyen kiracının tahliyesi için 7 günlük itiraz süresi belirleyicidir.

Kira Ödemeyen Kiracının Tahliyesi Ne Kadar Sürer?

Kira ödemeyen kiracının tahliyesi ne kadar sürer sorusuna net bir cevap zordur. Yukarıda değindiğimiz tüm tahliye yöntemlerinden her birisi farklı bir işleyişe ve hukuki prosedüre sahiptir. Buna bağlı olarak mahkemenin iş yoğunluğu, duruşma sayısı, kiracı ve kiraya veren arasındaki hukuki meseleler gibi pek çok faktör sürecin uzamasına neden olabilmektedir.

Yazımızda kira ödemeyen kiracı nasıl çıkarılır, kira ödemeyen kiracının tahliyesi ne kadar sürer gibi sorulara cevap verdik. Daha fazla bilgi almak ve bu süreçte güvenilir bir hukuk bürosu ile iş birliği yapmak için bize ulaşabilir, haklı iken haksız duruma düşmenin önüne geçebilirsiniz.

[widget-129]

Yorum Yap

İletişime Geç
İletişime Geç +90 (212) 217 33 00