Arşiv Kaydının Silinmesi İçin Ne Yapmak Gerekir?

Arşiv Kaydı Nedir?

Adli sicil kaydının silinmesinin ardından kişinin adli geçmişi saklanmaya devam eder. Adli sicil kayıtlarından silinen adli geçmişin depolandığı yer ise arşiv kaydıdır. Arşiv kayıtlarındaki bilgiler, insanların yaşamlarında önemli hak mahrumiyetlerini beraberinde getirebildiği için adli geçmişinde çeşitli sorunlar olan kişilerin arşiv kaydının silinmesi ile merak ettikleri konular olmasını doğal karşılamak gerekir.

Yazımızda arşiv kaydının silinmesi için ne yapmak gerekir sorusu başta olmak üzere arşiv kaydı nasıl silinir, adli sicil arşiv kaydı sorgulama işlemi nasıl yapılır gibi sorulara yanıt vereceğiz. Eğer arşiv kaydının silinmesi hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız yazımızı incelemeye devam edin.

Adli Sicil Arşiv Kaydı Nereden Sorgulanır?

Adli sicil arşiv kaydı sorgulama işlemi için takip edebileceğiniz birçok yol vardır. Arşiv kaydı sorgulama sonucunda adli geçmişinizi adli sicil müdürlükleri başta olmak üzere adliye, büyükelçilik ve kaymakamlıklardan öğrenebilir, adli sicil arşiv kaydı alabilirsiniz.

Buna ek olarak E-Devlet üzerinden de adli sicil arşiv kaydı sorgulama yapmanız mümkündür. E-Devlet'e giriş yaptıktan sonra arama kutucuğuna Adalet Bakanlığı yazarak adli sicil kaydı sorgulama hizmetini seçtiğinizde adli sicil bilgilerinize ulaşmanız mümkündür.

Arşiv Kaydı Nasıl Silinir?

Adli Sicil Kanunu’nun 9 ve 12. maddelerine ek olarak Adli Sicil Yönetmeliğinin 10 ve 12. maddeleri arşiv kaydının silinmesi için gerekli düzenlemeleri barındırmaktadır. 9. maddede yapılan düzenlemelere baktığımızda adli sicil arşiv kaydının silinmesi için ilk neden kişinin ölümü olarak gösterilmiştir.

Buna ek olarak adli sicilde yer alan bilgilerin arşiv kaydına transferi için karar verilen ve bu esnada memnu hakların iadesi talebi kabul gören kişilerin arşiv kaydının silinmesi için 15 yıllık sürenin dolması gerekmektedir. Memnu haklarının iadesinin yapılmadığı kimselerde ise bu süre 30 yıldır.

Son olarak mahkumiyet kayıtlarının arşiv kaydına aktarılmasından sonra 5 yıl sürenin geçmesiyle arşiv kaydının silinmesi mümkündür. Elbette bunların dışında fiilin suç olmaktan çıkarılması, yeniden yargılama yapılması gibi durumlarda arşiv kaydı silinmektedir.

Adli Sicil Arşiv Kaydının Silinmesine Engel Durumlar

Adli Sicil Kanunu’nun geçici 2. maddesi adli sicil arşiv kaydı silinmesi için engel teşkil eden halleri düzenlemektedir. Buna göre Anayasanın 76. maddesiyle sabitlenen suçların arşiv kaydının silinmesi için engel teşkil ettiğini belirtmek gerekir. Milletvekilliği için de engel teşkil eden bu suçlar şu şekildedir:

  • Rüşvet, zimmete geçirme ve irtikap gibi memuriyetin kötüye kullanıldığı suçlar,
  • Hırsızlık, dolandırıcılık, güveni kötüye kullanma ve hileli iflas suçları,
  • Devlet sırlarını ifşa etme, terör eylemi gerçekleştirme ve insanları terör eylemlerine teşvik etme, kaçakçılık ve ihaleye fesat karıştırma gibi yüz kızartıcı suçlar kapsamındaki sabıkalarda arşiv kaydının silinmesi mümkün değildir.

Adli Sicil Kanunu’nda bu suçların affa uğramaları halinde bile arşiv kaydının silinmesi ve milletvekili olabilmek için engel teşkil ettiği belirtilmiştir.

Arşiv Kaydının Silinmesi İçin Hukuki Destek

Adli Sicil Kanunu’na göre arşiv kaydının silinmesi için yukarıda saydığımız şartların gerçekleşmesi yeterlidir. Adli Sicil ve İstatistik Genel Müdürlüğü normalde arşiv kaydını kendiliğinden silmelidir. Buna karşılık pratiğe baktığımızda arşiv kaydının silinmesi için başvurunun şart olduğu görülmektedir. Aksi takdirde kişinin hak mahrumiyetleriyle karşılaşması kuvvetle muhtemeldir.

Yazımızda sizlere arşiv kaydının silinmesi hakkında bilgi vererek arşiv kaydı sildirme için gerekli hukuki şartlardan bahsettik. Arşiv kaydının silinmesi ile ilgili daha fazla bilgi almak için bizimle iletişime geçebilir, bu süreçte hak kayıpları yaşamamak ve süreci daha hızlı bir şekilde atlatabilmek için hukuki desteğimizden yararlanabilirsiniz.

[widget-129]

Yorum Yap

İletişime Geç
İletişime Geç +90 (212) 217 33 00