Ehliyetsiz Araç Kullanma Cezası ve İtirazı

Ehliyetsiz Araç Kullanmanın Hukuki Sonuçları

Sık karşılaşılan yaptırımlardan biri olan ehliyetsiz araç kullanma cezası itiraz için de yeterli bir hukuki zemine sahiptir. Genellikle idari para cezası uygulanan ehliyetsiz araç kullanma, duruma bağlı olarak hapis cezasıyla bile sonuçlanabilmektedir. Bu nedenle ehliyetsiz araç kullanma cezası itiraz yolunun açık olduğu hukuki bir süreçtir.

Peki ehliyetsiz araç kullanma cezasına itiraz nasıl edilir? Yazımızda ehliyetsiz araç kullanma cezası ve itirazı hakkında sizlere bilgi vererek ehliyetsiz araç kullanma cezası ne kadar, ehliyetsiz araç kullanma sicile işler mi gibi sorulara da yanıt vereceğiz.

Ehliyetsiz Araç Kullanma Cezası Ne Kadar?

Ehliyetsiz araç kullanma cezası olarak genellikle uygulanan yaptırım adli para cezasıdır. Ancak kişinin ehliyetsiz araç kullanırken yakalandığı sırada alkol alıp almadığı, trafikteki tutumu, kazaya karışıp karışmadığı gibi konular da değerlendirme yaparken hesaba katılmalıdır.

2021 yılı itibariyle ehliyetsiz araç kullanma cezası 2698 TL olarak belirlenmiştir. Ancak cezanın peşin ödenmesi halinde %25'lik bir indirim uygulanmaktadır. Ehliyetsiz araç kullanma cezası ile ehliyetsiz bir başkasına araç vermek, ehliyeti tedbiren alınmış veya iptal edilmiş olmasına rağmen araç kullanmak ya da aynı durumdaki bir başka kimseye araç kullandırmak aynı kapsamda değerlendirilmektedir.

Ehliyetsiz araç kullanma cezası ne kadar? Buna karşılık ehliyet sınıfında yer almayan bir araç kullanmak ya da kullandırmak ise temel ehliyetsiz araç kullanma cezasının yarısıyla cezalandırılmaktadır. Benzer şekilde ehliyet sınıfında yer almayan bir araç kullanmak ya da kullandırtmak da temel ehliyetsiz araç kullanma cezasının dörtte biri miktarında bir para cezasına sahiptir.

Ehliyetsiz Araç Kullanma Sicile İşler Mi?

Ehliyetsiz araç kullanma sicile işler mi sorusuna hem olumlu hem de olumsuz cevap vermek mümkündür. Kişinin aldığı bütün trafik cezaları sürücü kayıtlarında sabittir. Dolayısıyla ehliyetsiz araç kullanma sicile işler mi sorusunun idari açıdan cevabı evettir. Ancak bu, adli sicilinize işleneceği anlamına gelmez. Sonuç olarak ehliyetsiz araç kullanma cezası idari sicilinize işlerken adli sicilinize işlenmez.

Ehliyetsiz Araç Kullanma Cezasına İtiraz Nasıl Edilir?

Ehliyetsiz araç kullanma cezasına itiraz etmek için 15 günlük bir süre tanınmıştır. Bu nedenle Sulh Ceza Hakimliğine cezanın tebliğinin ardından 15 gün içinde ehliyetsiz araç kullanma cezası itiraz dilekçesi sunulmalıdır. Ancak Sulh Ceza Hakimliğinin itiraz dilekçesini kabul ederek cezayı iptal etmesi için dilekçenin gerek usulen gerekse içerik olarak güçlü olması gerekmektedir. Bu noktada ehliyetsiz araç kullanma cezası itiraz dilekçesi yazarken güvenilir bir hukuk bürosundan destek almak süreci daha hızlı atlatmanıza yardımcı olabilir.

Ancak idari para cezasının yanı sıra ehliyetsiz araç kullanma nedeniyle ek bir yaptırımla daha karşı karşıyaysanız sürecin farklı işlediğini hatırlatmak gerekir. Bu tür durumlarda ehliyetsiz araç kullanma cezasına itiraz için İdare Mahkemesinde iptal davası açmalısınız.

Yazımızda sizlere ehliyetsiz araç kullanma cezası ve itirazı hakkında bilgi vererek ehliyetsiz araç kullanma cezası ne kadar, ehliyetsiz araç kullanma cezasına itiraz nasıl edilir gibi soruları yanıtladık. Ehliyetsiz araç kullanma cezası ve itirazı hakkında daha fazla bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

[widget-129]

Yorum Yap

İletişime Geç
İletişime Geç +90 (212) 217 33 00