İletişime Geç
İletişime Geç +90 (850) 241 95 08

Maske Cezasına Nasıl İtiraz Edilir?

Maske Cezasına İtiraz – Maske Cezası Af Edilir mi?

2020 yılında Çin Halk Cumhuriyeti’nin Wuhan Kentinde başlayan ve hâlâ etkileri dünyada ve ülkemizde devam eden Covid-19 salgınından vatandaşlarımızı korumak ve salgının yayılmasını engellemek için getirilen kısıtlamalardan biri de maskesiz sokağa çıkma yasağı getirilmesi olmuştur. Getirilen idari tedbirler kapsamında maske kullanma zorunluluğuna uymayanlara idari para cezası uygulanması söz konusudur. Maske cezasına itiraz edilmesi ve iptal ettirilmesi mümkündür.

Maske cezasına nasıl itiraz edilir, maske takmama cezası ne kadar, maske cezasına itiraz dilekçesi nasıl yazılır, sorularınızın cevabı yazımızda…

İdari Para Cezası Nedir?

Maske takmama durumunda idari para cezası verildiğini söyledik. İdari para cezaları, kanunlarda yer verilen kabahatlerle ilgili olarak idari merciler tarafından uygulanan ve idare tarafından tahsil edilen cezalardır. İdari para cezaları kişinin adli sicil kaydına (sabıka kaydına) işlenmemektedir. Maske cezası da idari para cezası kapsamında yer almaktadır.

Maske Takmama Cezası Ne Kadardır?

Maske takmama cezası ne kadar diye soranlar için; maske takmayanlara 22 Haziran 2020 tarihinden itibaren Umumi Hıfzıssıhha Kanunu'nun 282. maddesi gereğince 900 TL idari para cezası uygulandığını söyleyebiliriz. Erken ödeme ya da taksitsiz ödeme halinde maske cezasına dörtte bir oranında indirim sağlanacağı bildirilmiştir. Ayrıca ödemenin taksitli olarak yapılması da mümkündür.

Ancak maske takmama cezasına itiraz ederek bu cezayı ödememek mümkündür. Maske cezasına nasıl itiraz edilir, bakalım.

Kolluk Görevlilerinin İdari Para Cezası Yazma Yetkisi Var mı?

Yargıtay 19. Ceza Dairesi 09.11.2020 tarih ve 2020/4354 Esas ve 2020/14250 Karar sayılı kararında kolluk görevlilerinin Covid-19 sebebiyle maske takmayanlara ceza yazamayacağını yalnızca olaya ilişkin tutanak tutmakla yetineceğini, idari para cezası uygulama görevinin Valilik tarafından yerine getirileceği belirtilmiştir. Kolluk görevlileri tarafından maske takma yükümlülüğünün ihlali nedeniyle ceza yazılamaz, bu hususa ilişkin tutanak tutulur ve ilgili mercie ulaştırılır. Tutulan tutanak incelenerek idari para cezası uygulanıp uygulanmayacağını yetkili merci belirler. Polis tarafından idari para cezası yazılması durumunda ise söz konusu cezaya itiraz edilmesi gerekmektedir. Maske cezasına itiraz için yetkili mercilere ulaşılmalıdır.

İdari Para Cezasına Nasıl İtiraz Edilebilir?

İdari para cezalarına karşı, maske takmama cezası tebliğinden veya tefhiminden itibaren 15 gün içerisinde Sulh Ceza Hakimliğine başvuru yapılması gerekir. Süresi içerisinde maske cezasına itiraz edilmediği takdirde idari para cezası kesinleşecektir.

Maskesiz sokağa çıkma yasağından ötürü para cezası aldıysanız Sulh Ceza Mahkemesine 15 gün içerisinde maske cezasına itiraz dilekçesiyle itiraz edebilme hakkınız bulunmaktadır. Dikkat etmeniz gereken nokta ise belirtilen süre olan 15 günlük zamanı geçirmeden maske cezasına itiraz dilekçeniz ile itiraz yapmanızdır. İtirazınızı bir avukat yardımıyla yapmanızı tavsiye ederiz.

Yukarıda açıkladığımız üzere hala yaygın bir şekilde ülkemizde görülen koronavirüs nedeniyle maske takma zorunluluğu devam etmekte ve ihlali halinde idari para cezası uygulanmaktadır. Ancak uygulanan yaptırımlar her zaman yerinde olmamaktadır. Bu durumda uygulanan idari para cezasına süresinde itiraz etmeniz gerekmektedir. E-devlet üzerinden size yazılan bir maske takmama cezası olup olmadığını kontrol edebilirsiniz. Maske cezasına nasıl itiraz edilir, maske takmama cezası ne kadar, maske cezasına itiraz dilekçesi nasıl yazılır gibi soru ve hukuki talepleriniz için bize ulaşmaktan çekinmeyiniz.

[widget-129]

Yorum Yap