İletişime Geç
İletişime Geç +90 (850) 241 95 08

Radar Cezasına İtiraz Nasıl Edilir?

Radar Cezası Nedir? Radar Cezası İtirazı Nasıl Yapılır?

Şehir içi ve şehir dışı yollarda araç kullanmak için, belli hız limitlerini geçmemek gereklidir. Yolcuların ve sürücülerin can güvenliğinin sağlanması ve olası kazaların, trafiğin seyrini aksatmaması amacıyla düzenlenen ve uyulması gereken birtakım kurallar vardır. Bu kurallardan en önemli olan şüphesiz hız limitleridir. Belirlenen hız limitlerini aşan sürücülere ihlal ettikleri oranda trafik para cezası kesilmekte ve kesilen cezanın puanı ehliyetlerine işlenmektedir.

Belli noktalara koyulan radarlar, anlık yüksek teknolojili kayıt yöntemiyle hız ölçümü yaparak hız limitini aşan araçların tespitinde oldukça etkilidir. Hız limitini aşan sürücüler radar cezası ödemek durumundadırlar. Radar cezası ne kadar, radar cezası nereye ödenir ve radar cezasına nasıl itiraz edilir sorularının yanıtı yazımızda…

Elektronik Denetleme Sistemi (EDS)

Radar cezasına itiraz konusuna geçmeden önce radar cezası nasıl kesiliyor öğrenelim. Yolun başlangıç ve bitiş noktasında bulunan kameralar hızınızı aradaki mesafeye göre hesaplayıp buna göre ceza kesilebiliyor. Bu sistemin genel adı EDS olarak geçiyor. Elektronik denetleme sistemi sadece hız için değil güvenlik şeridi ihlallerinin tespiti, ışık ihlalleri ve hız ihlallerinin tespiti için kullanılır. Bu sistemle kesilen ceza tutanakları, araç ruhsatının kayıtlı olduğu adrese gönderilmekte ve herhangi bir ceza puanı uygulanmamaktadır. 

Radar Cezası Ne Kadardır?

Radar cezasının miktarı ihlal edilen hız limitine göre değişmektedir. Radar cezası ne kadar dediğimizde farklı rakamlar karşımıza çıkar. Radar cezası ücreti:

Ceza kodu

Hız aşım oranı

Ceza miktarı

Ceza puanı

51/2-a

%10-%30 arası hız aşımı

314 TL

10

51/2-b

%30-%50 arası hız aşımı

652 TL

15

51/2-c

%50 ve üzeri hız aşımı

1339 TL

15

 

Radar cezası size tebliğ edildiği tarihten itibaren 15 gün içerisinde ödeme yapmanız halinde ceza tutarında %25 indirim yapılacaktır. Radar cezasına itiraz etmek isterseniz de yetkili mercilere ulaşmanız gerekmektedir.

Radar Cezası Nereye Ödenir?

Radar cezası nereye ödenir diye soranlar için; radar cezası ödeme işlemini vergi dairesinde yapabilir veya online olarak GİB (İnternet vergi dairesinden) motorlu taşıtlar bölümünden kredi kartıyla ödeyebilirsiniz. Radar cezası sorgulama için e-devlet platformunu kullanabilir, radar cezası itiraz dilekçesi oluşturarak hakkınızdaki cezanın iptalini isteyebilirsiniz.

Radar Cezasına Nasıl İtiraz Edilir?

Radar cezası bir idari para cezasıdır. İdari para cezalarına karşı, cezanın tebliğinden veya tefhiminden itibaren 15 gün içerisinde Sulh Ceza Hakimliğine başvuru yapılması gerekir. Süresi içerisinde idari para cezasına itiraz edilmediği takdirde idari para cezası kesinleşecektir. Radar cezasına nasıl itiraz edilir diyorsanız Sulh Ceza Hakimliğine başvuru yapabilirsiniz.

Adınıza kesilen bir radar cezası varsa cezanın size bildirilmesinden itibaren on beş gün içerisinde cezanın kesildiği yer Sulh Ceza Hakimliğine itirazda bulunmalısınız. Aksi halde cezanız kesinleşecek ve tahsil edilecektir.

15 günlük süre radar cezası kesildiği günden itibaren değil, tebliğ edildiği günden itibaren başlar. Ancak ceza, polis çevirmesi sonucu yazılmış ise cezanın yazıldığı günden itibaren süre işlemeye başlar.

Adınıza kesilen bir trafik cezası olup olmadığını öğrenmek ya da radar cezası sorgulamak için E-devlet veya Emniyet Genel Müdürlüğü sayfasından yararlanabilirsiniz.

Radar Cezasına İtiraz Edilmesi Gereken Durumlar

Radar ile hız tespiti yapıldığı durumlarda sürücülerin mutlaka uyarılması gereklidir. Bu uyarılar trafik işaret, levha vb. yöntemler ile yapılmaktadır. Yargıtay içtihatlarında, uyarı yapılmadan yazılan radar cezası iptal edilmektedir.

Plaka üzerinden yazılan cezalar tebliğ edilirken herhangi bir delil ya da fotoğraf olmadan sadece ceza tutanağı tebliğ ediliyorsa, cezaya delil yoksunluğu sebebi ile itiraz edebilirsiniz.

Bunlar dışında birçok itiraz sebebi olabilir ve kesilen ceza haksız olabilir. Radar cezasına itiraz için bahsettiğimiz mercilerden yararlanabilirsiniz.

Radar Cezası İtirazı İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Radar cezasına itiraz için bazı belgelere ihtiyacınız olacak. Radar cezasına itiraz dilekçesi başta olmak üzere radar cezası itiraz işlemleri için gerekli belgeler:

  • İtiraz dilekçesi
  • Trafik idari para cezası karar tutanağının fotokopisi
  • Trafik idari para cezası karar tutanağı tebligatının fotokopisi
  • Ruhsat fotokopisi
  • Kimlik ve ehliyet fotokopisi

Trafik cezaları, en çok hız limitlerinin aşılması nedeni ile yazılmaktadır. Gelişen teknolojiye paralel olarak hız kontrolü yapan radar cihazları ile hız tespiti yapılmakta, ihlal eden araçlar kolaylıkla tespit edilebilmektedir. Ancak radar cezası her zaman hukuka uygun olmamaktadır. Bu sebeple radar cezası itiraz edilmesi ve iptal ettirilmesi gerekmektedir. Radar cezası itiraz dilekçesi kapsamında itiraz sebeplerinizi açık ve somut emarelerle belirtmeniz gerekmekte ve belgeleri eksiksiz eklemeniz gerekmektedir. Sürelerin kaçırılmaması ve hak kaybına uğranmaması için bir avukat yardımından faydalanabilirsiniz. Radar cezasına nasıl itiraz edilir, radar cezası nereye ödenir, radar cezası sorgulama nasıl yapılır gibi talep ve sorularınız için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

[widget-129]

Yorum Yap