İcra ve İflas Avukatı – Kimdir, Ne İş Yapar, Hangi Davalara Bakar?

İcra Avukatı Ne İş Yapar? – Kısaca Görev Tanımı

İcra ve iflas avukatı hakkında konuşurken her ikisi farklı başlıklar altında ele almanın daha faydalı olacağına inanıyoruz. Her ne kadar her ikisi de İcra ve İflas Kanunu kapsamında görev yapsa da sürecin zaman zaman farklılaşmasından dolayı böyle bir yol izleyeceğiz.

Temel olarak icra avukatı; borçlunun borcunu ödemediği durumlarda alacaklının hukuki talebi neticesinde borçlunun varlıklarını tespit ederek borcun tahsilini yapan kişidir. İcra avukatı öncelikle borçluyla anlaşma yoluna giderek alacağı tahsil etmeyi dener. Ancak bu denemeler sonuçsuz kaldığı takdirde İflas ve İcra Müdürlüğü aracılığıyla yasal icra takibi başlatır. İsterseniz icra avukatı görev ve sorumluluklarını daha detaylı bir biçimde aşağıda inceleyelim.

İcra Avukatı Görev ve Sorumlulukları – İcra Avukatı Ne İş Yapar?

İcra avukatı görev ve sorumlulukları itibariyle İcra Hukuku’na yönelik hukuki işlemleri gerçekleştiren ve hukuki danışmanlık veren kişidir. Bu kapsamda uyguladığı hukuki işlemleri şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Yukarıda da belirttiğimiz gibi icra avukatı önce borçlu ile anlaşma yoluna giderek borcun tahsilini yapmaya çalışır.
 • Ancak bunun gerçekleşmediği durumlarda İflas ve İcra Müdürlüğü üzerinden icra takibi başlatır.
 • En iyi icra avukatı elbette süreç sonuçlanana kadar müvekkilinin haklarını savunmayı sürdürmelidir.
 • Süreç içerisinde borçlunun mal varlığına haciz konulması, satışlarının yapılması ve alacağın tahsilinin gerçekleşmesi gibi işlemler icra avukatı görevleri arasındadır.
 • Rehin ve ipotek malların paraya çevrilmesini sağlar.
 • Leasing ve kredi sözleşmelerinin alacak takibini gerçekleştirir.
 • Bunun dışında en iyi icra avukatı İstanbul ve diğer bölgelerimizde karşılıksız çek davaları gibi konuları da üstlenmektedir.
 • Aynı şekilde bulabileceğiniz en iyi icra avukatı İstanbul ve diğer şehirlerimizde kötü niyetli icra davalarının itiraz süreçlerini de sizin yerinize takip edecektir.

İcra Avukatı Nasıl Olmalı? Seçim Yaparken Bunlara Dikkat Edin! – En İyi İcra Avukatı İstanbul

İcra avukatı tavsiye etmek yerine bir icra avukatının sahip olması gereken özelliklere dikkat çekmemizin daha faydalı olacağına inanıyoruz. Nitekim en iyi icra avukatı İstanbul gibi ticari hayatın hareketli olduğu bölgelerde en çok aranan hukuki desteklerden biridir.

Her şeyden önce iyi bir icra avukatı; problem çözme ve iletişim yeteneklerine sahip olmalıdır. Çünkü icra davası süreci hem borçlu hem de alacaklı için sancılı bir süreçtir ve bu süreçte alacağı anlaşma yoluyla tahsil edebilmek en iyi icra avukatı için sağlıklı bir yoldur.

Ancak anlaşma yoluyla çözüm bulunamadığında icra avukatı; sizin yerinize dava sürecini sonuçlanana kadar takip etmeli ve size hukuki danışmanlık yaparak süreç hakkında bilgi vermelidir. Bu nedenle İcra ve İflas Hukuku alanında birikimli, deneyim sahibi bir icra avukatı veya hukuk bürosuyla çalışmanız çok daha hızlı sonuç almanızı sağlayacaktır.

İflas Avukatı Ne İş Yapar? Görev Tanımı & Sorumlulukları – En İyi İflas Avukatı İstanbul

İcra ve iflas avukatı nedir sorumuzun bu seferde diğer tarafına bakalım ve en iyi iflas avukatı nasıl olmalı sorusuna yanıt vermeye çalışalım. Öncelikle tekrar hatırlatmak isteriz ki icra ve iflas avukatı temelde aynı kişidir, çünkü İcra ve İflas Hukuku tek başına bir uzmanlık alanıdır. Yine de tek başına ele alırsak iflas avukatı görevleri arasında şunları sayabiliriz:

 • İflas davaları,
 • İflas itiraz davaları,
 • İhalenin feshi davaları,
 • Menfi tespit davaları,
 • Tasarrufun iptali davaları,
 • İstirdat davaları.

İflas Avukatı Arıyorum Diyorsanız... En İyi İflas Avukatı İstanbul

İcra ve İflas Hukuku; gerek tüzel gerekse gerçek kişiler için zaman zaman kafa karıştırıcı olabilmektedir. Bu nedenle benzer bir süreç için hazırlanıyorsanız kesinlikle icra iflas avukatı desteği almanızı öneririz. Süreç içerisinde hak kaybına uğramamak ve mağdur olmamak için bulabileceğiniz en iyi iflas avukatı ile hukuki yolları doğru kullandığınızdan emin olmalısınız.

Bunun için deneyimli ve güvenilir bir hukuk bürosuyla çalışmalı, uzmanlık alanı İcra ve İflas Hukuku olan bir iflas avukatı ile işbirliği yapmalısınız.

Yorum Yap

İletişime Geç
İletişime Geç +90 (212) 217 33 00