Vergi Avukatı – Kimdir, Hangi Davalara Bakar?

Vergi Avukatı Ne İş Yapar? – Görev Tanımı & Sorumlulukları

Vergi avukatı görev ve sorumluluklarını anlayabilmek için ilk olarak vergi kavramı ve vergi suçlarına kısaca değinmemiz gerekir. Vergi; devlet tarafından çeşitli kamu hizmetleri için kullanılmak üzere vatandaştan alınan paradır. Devlet; vergiyi gelir, mal, hizmet veya ürün gibi farklı kalemler üzerinden alabilir. Bir vatandaşlık görevi olarak kabul edildiğinden ötürü vergi suçları da hukukun son derece önemli başlıklarından biridir.

Vergi kaçakçılığı, verginin eksik veya zamanında ödenmemesi gibi durumlar vergi suçunu teşkil eder. Burada vergi suçlarının idari ve adli olmak üzere ikiye ayrıldığını hemen belirtelim. Adli vergi suçu; vergi kaçakçılığı gibi verginin hiç ödenmediği durumları kapsarken idari vergi suçu ise eksik veya zamanında ödenmemesine ilişkindir.

Vergi avukatı temelde bu tür durumlarda karşımıza çıkan hukuki uyuşmazlığa bakan ve bu konularda hukuki danışmanlık veren kimsedir. Peki vergi avukatı hangi davalara bakar, vergi avukatı gerektiren durumlar nelerdir? Gelin, bu soruya ayrıca yanıt bulmaya çalışalım.

Vergi Avukatı Gerektiren Durumlar Nelerdir? Vergi Avukatı Hangi Davalara Bakar?

Vergi hukuku avukatı; her türden vergi suçu veya vergi hukuku kapsamına giren dava ya da işlem gibi hukuki uyuşmazlıklarla ilgilenir. Bu kapsamda değerlendirebilecek dava ve işlemler şunlardır:

 • Vergi usul kanunu davaları,
 • Gümrük kanunu davaları,
 • Vergi hukuku mevzuatı davaları,
 • Vergi suçlarına yönelik davalar,
 • İdari yaptırımlara yönelik davalar,
 • Vergi iptal davaları,
 • Vergi itiraz davaları.

Vergi suçu durumlarında vergi avukatı; müvekkilinin vergi cezasını ortadan kaldıracak bir hukuki gerekçe varsa bunu mahkemeye taşıyarak vergi iptali için başvuruda bulunur. Ancak böyle bir gerekçenin olmadığı durumlarda ise vergi avukatının görevi; mükellefin idareyle uzlaşmasını sağlamaktır.

En İyi Vergi Avukatı İçin Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Eğer vergi avukatı arayışınız varsa ve görüştüğünüz farklı avukatları neye göre değerlendireceğinizden emin olamıyorsanız aşağıda verdiğimiz ipuçlarından yararlanmanızın işinizi kolaylaştıracağına inanıyoruz.

 • Vergi Hukukunu İyi Bilmeli! – En İyi Vergi Avukatı İstanbul

Vergi avukatı arayışınızda elbette ilk kriteriniz vergi hukukunu, daha önce alınan emsal kararları ve buna benzer detayları iyi bilen bir avukatla çalışmanız gerektiğidir. Bu tür detaylara hakim olmayan bir vergi avukatı lehinize bitecek bir davadan istediğiniz sonucu alamamanıza neden olabilir.

 • Deneyimli Olmalı! – En İyi Vergi Avukatı İstanbul

Deneyimli bir avukat; her şeyden önce dava sürecinde karşılaşılabilecek sorunları öngörerek sürecin hızlanmasını ve sizin için çok daha hızlı ve zahmetsiz bir çözümün ortaya çıkmasını sağlayacaktır.

 • Haklarınızı Gözetmeli! – En İyi Vergi Avukatı İstanbul

Eğer vergi iptalini gerektiren bir gerekçeniz varsa vergi avukatı; bunu tespit ederek mahkemeye ilgili başvuruyu yapmalı, haklarınızı ve menfaatlerinizi son ana kadar gözeterek lehinize sonuç almalıdır. Vergi iptalini gerektiren bir koşul yoksa bile bulabileceğiniz en iyi vergi avukatı ile uzlaşma koşullarını lehinize çevirebilirsiniz.

 • Süreci Takip Etmeli! – En İyi Vergi Avukatı İstanbul

Eğer yalnızca hukuki danışmanlık hizmeti almakla yetinmiyorsanız vergi avukatı sizin için dosya yönetiminden dava takibine kadar sürecin tüm ayrıntılarını takip etmeli ve gerekli konularda sizi önceden bilgilendirmelidir.

Önce Hukuki Danışmanlık Alarak Yolunuzu Aydınlatabilirsiniz! – En İyi Vergi Avukatı İstanbul

Eğer bir vergi suçu ya da vergi hukuku kapsamında bir uzlaşmazlıkla karşı karşıyaysanız ve ne yapmanız gerektiğinden emin olamıyorsanız bir vergi avukatı ile görüşerek hukuki danışmanlık alabilirsiniz. Hukuki danışmanlık kapsamında görüştüğünüz vergi avukatı size sürecin nasıl ilerleyeceği hakkında bilgi verecektir.

Hukuki danışmanlık sonrasında süreci hızlandırmak veya lehinize bir sonuç almak için vergi avukatı ile çalışmaya devam edebilir, çok daha zahmetsiz bir şekilde hukuki prosedürlerin üstesinden gelerek uzlaşmazlığı çözebilirsiniz.

Yorum Yap

İletişime Geç
İletişime Geç +90 (212) 217 33 00