İşçinin SGK Priminin Eksik Ödenmesi

SGK Primi Eksik Yatan İşçinin Hakları

İşçilerinin sigorta primlerinin SGK'ya yatırılması işverenlerin başlıca sorumluluklarından biridir. Ancak kimi durumlarda işçinin SGK priminin eksik ödenmesi gibi sorunlarla karşılaşılmaktadır. Asli yükümlülükler arasında olan SGK prim ödemelerinin eksik yatırılması işçi açısından hak kaybıdır. Nitekim işçinin SGK priminin eksik ödenmesi nedeniyle kişinin gelecekteki emekli maaşı olması gerekenden daha düşük olacak ve ayrıca kıdem tazminatının tutarı da düşecektir.

Yazımızda işçinin SGK priminin eksik ödenmesi halinde neler yapılabilir, SGK primi eksik yatan işçinin hakları nelerdir, SGK eksik prim ödeme cezası nasıl hesaplanır gibi sorulara cevap vereceğiz. Eğer işçinin SGK priminin eksik ödenmesi hakkında hukuki açıdan daha fazla bilgi almak istiyorsanız yazımızı incelemeye devam edin.

İşveren Sigorta Primi Ödemezse Ne Olur?

Yazımızın başında belirttiğimiz gibi SGK priminin yatırılması işverenin asli yükümlülüklerinden biridir. İşçi SGK priminden feragat ettiğini söylese bile işverenin sigorta primi yatırmamak ya da eksik prim yatırmak gibi bir hakkı yoktur. Dolayısıyla işveren sigorta primi ödemezse ne olur sorusuna cevap olarak işverenin para cezasıyla karşılaşacağına söylemek mümkündür. İşçinin SGK priminin eksik ödenmesi halinde işverene idari para cezası uygulanır.

Eksik prim cezası yanı sıra işçinin işverene karşı hakları olduğunu da vurgulamak gerekir. SGK primi eksik ödenen işçi hizmet gün sayısının yeniden hesaplanması için hizmet tespit davası açma hakkına sahiptir. Hizmet tespit davasına ek olarak SGK primi eksik ödenen işçi eksik prim nedeniyle doğan alacaklarını temin etmek için de dava yoluna gidebilir.

İşçinin SGK priminin eksik ödendiği SGK tarafından tespit edildiğinde eksik ödenen primlerin işveren tarafından tamamlanması talep edilir. Ayrıca eksik primler için bir gecikme cezası da uygulanmaktadır.

SGK Primi Eksik Ödenen İşçi Neler Yapabilir?

SGK primi eksik ödenen işçi ilk olarak bu durumu Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bilgi Hattı olan 170 numaralı telefona ihbar etmelidir. İhbarın ardından SGK iş yerini denetler. Bu noktada SGK primi eksik ödenen işçi özellikle iddiasını kanıtlayabilecek yazılı belgelere sahipse denetim memurlarına göstermelidir.

İşçinin SGK priminin eksik ödenmesi denetim memurları tarafından tespit edildiğinde eksik prim yatırma cezası gündeme gelecektir. Eksik prim cezası yukarıda da saydığımız gibi eksik primlerin tamamlanması, gecikme ve idari para cezasıdır.

SGK Primi Eksik Yatan İşçi Hangi Haklara Sahiptir?

SGK priminin eksik ödenmesi halinde işçinin ilk olarak durumu Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bilgi Hattı'na bildirmesi gerektiğini söylemiştik. Durum tespit edildikten sonra SGK primi eksik yatan işçi çalıştığı kurumla ilgili bazı haklara sahiptir. Bu hakların başında da iş akdini haklı nedenle feshetme gelmektedir. SGK primi eksik ödenen işçi iş akdini feshedebilir ve kalan alacaklarına ek olarak kıdem tazminatını da talep edebilir.

Buna ek olarak SGK primi eksik yatan işçinin hakları arasında hizmet tespit davası açmak da sayılmalıdır. İşveren ve SGK'ya karşı açılan bu davada mahkeme kararı doğrultusunda işveren işçinin eksik primlerini gecikme cezasıyla birlikte SGK'ya yatırır. SGK primi eksik ödenen işçi bu noktada doğrudan ödeme almasa da tamamlanan primler emekli maaşının artmasını sağlayacaktır.

Yazımızda işçinin SGK priminin eksik ödenmesi halinde neler yapılabilir, SGK primi eksik yatan işçinin hakları nelerdir gibi sorulara yanıt verdik. SGK priminin eksik ödenmesi ile ilgili daha fazla bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

[widget-129]

Yorum Yap

İletişime Geç
İletişime Geç +90 (212) 217 33 00