Miras Avukatı – Kimdir? Hangi Davalara Bakar?

Miras Avukatı Ne İş Yapar? – Görev Tanımı ve Uzmanlığı

Miras avukatı; adından da kolaylıkla anlaşılabileceği üzere temel tanımıyla Miras Hukuku alanında uzman ve deneyimli avukatlara denir. Herhangi bir miras davasının hukuki açıdan yürütülebilmesi için miras avukatı elzemdir. Müvekkili adına hukuki işlemleri ve süreçleri yerine getiren miras avukatı; hem sürecin hızlanmasını hem de davalı veya davacının bu tür prosedürlerle uğraşmak zorunda kalmamasını sağlar.

Peki miras avukatı hangi davalara bakar? Kısaca miras avukatı nedir sorusuna yanıt verdiğimize bir de miras avukatının sorumluluklarına detaylı olarak bakalım. Ardından miras avukatı tavsiye ve önerileri isteyenlere seçim yaparken dikkat etmeleri konular hakkında ipuçları vereceğiz.

Miras Avukatı Hangi Davalara Bakar? – Miras Avukatı Gerektiren Durumlar

Miras avukatı; gerek mirasçılar gerekse de miras bırakan açısından son derece önemlidir. Bu doğrultuda miras avukatlarından hukuki destek alabileceğiniz konuları şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Vasiyatname düzenlemesinde murise hukuki danışmanlık yaparlar,
 • Mirasçı atama sözleşmesi hazırlarlar,
 • Terekenin tespiti davalarında tüm sürece müdahildirler,
 • Aynı şekilde bir miras avukatı mirastan mal kaçırma, muris muvazaası davaları gibi süreçlerde de rol oynar,
 • Veraset ilamı davalarında müvekkilleri adına süreci takip ederler,
 • Veraset iptali için başvuru yaparlar,
 • Vasiyet alacaklısının avukatı olarak miras davası sürecine dahil olabilir,
 • Son olarak miras avukatı mirasın reddine yönelik davalara da müdahil olabilir.

En İyi Miras Avukatı Nasıl Olmalı? Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Eğer miras avukatı arayışınızda bir türlü sonuç alamıyor en iyi miras avukatı için ne gibi standartlar beklemeniz gerektiğini tam olarak bilemiyorsanız size birkaç tavsiye vermemizin faydalı olacağına inanıyoruz:

 • Miras Hukukunu İyi Bilmeli! – En İyi Miras Avukatı İstanbul

Her şeyden önce sizin için en iyi miras avukatı, Miras Hukukuna dair yeterince birikim sahibi olmalı. Miras Hukukunda uzmanlığı olmayan bir avukat ya da hukuk bürosu hak kaybı yaşamanıza neden olabilir.

 • Deneyimli Olmalı! – En İyi Miras Avukatı İstanbul

Elbette miras avukatı arayışınızdaki kriterlerden biri de deneyim olmalıdır. Daha önce birçok miras davasında miras avukatı olarak avukatlığını yaptıkları kişilerin haklarını korumuş ve dava sürecini yakından tanımış olması istediğiniz sonucu almakta size avantaj kazandırır.

 • Müvekkil Önceliği – En İyi Miras Avukatı İstanbul

Özellikle uzlaşmazlık söz konusu olan miras davalarında istediğiniz sonucu alabilmeniz için miras avukatı olarak hizmet aldığınız hukuk bürosu ya da avukata kesinlikle güveniyor olmalı, önceliğinin sizin menfaatlerinizi ve haklarınızı gözetmek olduğunu bilmelisiniz.

 • Süreci Sonuna Kadar Takip Etmeli! – En İyi Miras Avukatı İstanbul

Miras avukatı olarak aldığınız destek sadece hukuki danışmanlıktan ibaret değilse; avukatınız tüm süreci dosya tesliminden dava takibine kadar tüm detaylarıyla yakından takip etmeli, süreci profesyonellikle yürütmelidir.

 • Mücadeleci Olmalı! – En İyi Miras Avukatı İstanbul

Sizin haklarınızı ve menfaatlerinizi korumak için miras avukatı; bilhassa büyük uzlaşmazlıklar ve farklı davalı ve davacıların olduğu durumlarda analitik düşünmeyi bilmeli, iletişim yetenekleriyle öne çıkmalı, dava sonucu olabildiğince lehinize çevirebilmelidir.

Miras Avukatı Neden Önemli? – İstanbul Miras Avukatı

Miras davaları; hukuki açıdan sorunlu ve karmaşık süreçlerin en fazla karşımıza çıktığı alanlardan biridir. Miras paylaşımından mirastan mal kaçırmaya, vasiyet alacaklılarından diğer sorunlara kadar pek çok noktada miras avukatı desteği almak, süreci hem daha iyi yönetmenize hem de daha hızlı tamamlamanıza yardımcı olur.

Eğer miras hukukuna ilgilendiren bir sorunla karşı karşıyaysanız öncelik bir miras avukatı ile görüşerek hukuki danışmanlık almanızı kesinlikle öneririz. Hukuki danışmanlık neticesinde sorununuzu nasıl çözebileceğinize dair gerekirse tüm süreci miras avukatı ile yürütme ya da kendi başınıza devam etme yönünde karar alabilirsiniz.

Yorum Yap

İletişime Geç
İletişime Geç +90 (212) 217 33 00