Sigorta Avukatı – Nedir? Hangi Davalara Bakar?

Sigorta Avukatı Ne İş Yapar? – Görev Tanımı ve Uzmanlığı

Temel tanımıyla sigorta avukatı, adından da kolaylıkla anlaşılabileceği üzere sigorta davalarına bakan avukatlara denir. Avukatlık; bu tür alanların uzmanlık anlamında olmadığı bir meslek olsa da çoğu avukat; belli bir alanda çalışmaya yönelmekte ve o alanda kendisini geliştirerek hizmet sunmaktadır. En iyi sigorta avukatları da bu anlamda; sigorta hukuku alanına yönelmiş avukatlardır.

Peki sigorta avukatı hangi davalara bakar, sigorta avukatı gerektiren durumlar nelerdir? Sizin için sigorta avukatı gerektiren hukuki uyuşmazlıklar hakkında aşağıda bilgi verdik. Bu konuda merakınızı giderdikten sonra iyi bir sigorta avukatı seçmek için nelere dikkat etmeniz gerektiğine yönelik tavsiyelerimize de göz atmanızı öneririz.

Sigorta Avukatı Hangi Davalara Bakar? – Sigorta Hukuku Davaları

Türk Ticaret Kanunu ile düzenlenen sigorta hukuku; genel itibariyle sigorta poliçelerinden kaynaklı tazminat, mesleki sorumluluk, iş kazası, trafik kazası, hayat sigortası, sakatlık sigortası, yangın ve afet sigortası gibi konulara yönelik davaları kapsamaktadır. Dolayısıyla sigorta avukatı gerektiren durumlar ve sigorta avukatının baktığı davalar arasında da bu başlıkları sayabiliriz.

Sigorta hukukuna dair uyuşmazlıklar üzerine açacağınız davalarda bir sigorta avukatı ile işbirliği yapmanız hem Türk Ticaret Kanununa uygun bir dava süreci yönetmenize hem de hukuki prosedürleri daha hızlı ve kolay bir biçimde yerine getirerek süreci hızlandırmanıza yardımcı olacaktır.

Sigorta Sözleşmesi Sigorta Avukatı ile Hazırlanır Mı? – İstanbul Sigorta Avukatı

Elbette. Sigorta avukatı görev ve sorumlulukları arasında sayabileceğimiz bir diğer nokta da sigorta sözleşmelerinin hazırlanma sürecidir. Bu konuyu ayrı bir başlıkta ele alıyoruz, çünkü sigorta sözleşmesi hazırlanması bir dava süreci değil, bir hukuki danışmanlık hizmetidir. Sigorta poliçenizin bir sigorta avukatı eşliğinde hazırlanması ileride doğabilecek bir uyuşmazlıkta mahkemeye gittiğinizde hangi sonuçları alacağınızı çok daha iyi öngörmenizi sağlar. Ayrıca sigorta poliçesine eklenecek maddeler hususunda da sigorta avukatı sizin menfaatlerinizi gözetecektir.

Sigorta Avukatı Seçerken Nelere Dikkat Etmelisiniz? – En İyi Sigorta Avukatı Tavsiye

Eğer sigorta avukatı arayışınızda bir sonuç alamıyor, hangi hukuk bürosuna güveneceğinizden emin olamıyorsanız size sigorta avukatı tavsiye etmek yerine birkaç ipucu vermemizin faydalı olacağını düşündük. En iyi sigorta avukatı hizmeti için kesinlikle bu faktörlere dikkat edin:

  • Sigorta Hukukuna Hakim Olmalı! – En İyi Sigorta Avukatı İstanbul

Sigorta avukatı diye bir uzmanlık olmazsa da hukuki destek alacağınız sigorta avukatı her şeyden bu alana hakim olmalı, işinize yarayacak emsal kararları bilmelidir ki süreci lehinize çevirebilsin.

  • Deneyim Sahibi Olmalı! – En İyi Sigorta Avukatı İstanbul

Kesinlikle bir kriteriniz de deneyim olmalıdır. Deneyimli bir sigorta avukatı; dava sürecini çok daha iyi bildiği için işlemlerin hızlanmasını sağlayacak ve dosya yönetimi konusunda size daha nitelikli bir hizmet sunacaktır.

  • Haklarınızı Gözetmeli! – En İyi Sigorta Avukatı İstanbul

İyi bir sigorta avukatı desteği tüm bunlarla birlikte sizin menfaatlerinizi de gözetmelidir. Özellikle sigorta sözleşmesi aşamasında sizin hedeflerinizi ve beklentilerinizi doğru analiz ederek poliçenin lehinize olmasını sağlamalıdır.

  • Sözleşme Şartlarınızı Bilmeli! – En İyi Sigorta Avukatı İstanbul

Elbette ilk görüşmede sigorta avukatının sözleşme şartlarını bilmesi mümkün değildir. Ancak sonrasında dersine çalıştığına emin olmalı, sözleşmenizin size ve karşı tarafa getirdiği yükümlülükleri bilip bilmediğini anlamalısınız. Aksi takdirde sigorta davası sürecinde hak kaybına uğrayabilirsiniz.

Sigorta Avukatı Hak Kaybına Uğramamanızı Sağlar! – İstanbul Sigorta Avukatı

Sigorta avukatı desteği almanız gerek sigorta poliçesinin hazırlanması gerekse uyuşmazlık durumlarında haklarınızı etkin bir biçimde koruyabilmeniz ve hak kaybına uğramamanız için son derece önemlidir.

Ayrıca unutmamalısınız ki sigorta davaları da tıpkı diğer adli süreçler gibi pek çok hukuki prosedür içermektedir. Bu noktada sigorta avukatı ile işbirliği yaparak sürecin hızlanmasını sağlayabilir, mağduriyet yaşamaktan kurtulabilirsiniz.

Yorum Yap

İletişime Geç
İletişime Geç +90 (212) 217 33 00