Sözleşmeli Şirket Avukatlığı Nasıl Yapılır?

Sözleşmeli Şirket Avukatlığı Nedir? Şirketler Neden Sözleşmeli Avukata İhtiyaç Duyar?

Sözleşmeli şirket avukatlığı, şirketlerin vizyonu ve misyonu doğrultusunda ve görev verdikleri alan neticesinde her türlü hukuku bağlamda görev alan meslek dalıdır. Şirket avukatları, şirketin haklarını gözeterek olası hukuki durumlarda şirket lehine kararlar alınmasını sağlamakla yükümlüdür.

İcra takibinden, olası davalara, sözleşme kontrolünden, şirketin sermaye dengesine kadar birçok alanda görev alan şirket avukatlığı kurumlar adına oldukça önem arz eden bir mesleki alanıdır. Peki, şirket avukatlığı nasıl yapılır? Sözleşmeli şirket avukatlığı görevleri nelerdir?

Sözleşmeli Şirket Avukatlığı Görevleri

Sözleşmeli şirket avukatları anonim ve kooperatif şirketler için zorunlu kılınmışken limited ve komandit şirketler içinse tercih sebebidir. Şirketlerin hukuki danışmanlık hizmetlerinde aktif görev alan sözleşmeli şirket avukatları, şirket bünyesinde şirket adına önem arz eden birçok alanda görev almaktadır. Şirket avukatlığı nasıl yapılır sorusuna en net cevabı vermek için şirket avukatlarının görevlerine değinmek gerekmektedir. Bir şirket avukatının sahip olduğu görev ve sorumluluklar şu şekildedir:

  1. Şirkete hukuki prosedürlerde yol göstermek.
  2. Şirket bünyesinde hazırlanan tüm sözleşmeleri düzenlemek, kontrol etmek ve gerekli durumlara revize etmek.
  3. Şirketin sermaye dengesini korumak adına gerekli işlemleri yürütmek.
  4. Şirketin gereksinim duyduğu hukuki bilgileri iletmek.
  5. Şirketin tahsilat noktasında icra işlemlerini gerçekleştirmek.
  6. Şirket davalarının takibini sağlamak ve gerekli durumlarda dava açmak.
  7. Şirket çalışanlarının haklarını korumak.

Bu maddelerin haricinde sözleşmeli şirket avukatlığı adına önem arz eden hususların şirketin gereksinim duyduğu her türlü hukuki prosedürde etkin rol almaya ve danışmanlık hizmetini gerçekleştirmeye yönelik işlemler neticesinde şekillendiğini söylemek mümkündür.

Şirket Avukatı Olmak İçin Gerekli Olan Şartlar 

Türkiye’deki üniversitelerin hukuk fakültelerinden mezun olan ve stajını tamamlayarak avukatlık ruhsatını alan avukatlar, uzmanlaşacakları alana karar verip o dalda tecrübe edinmeye özen göstermelidirler. Gerekli ve yeterli tecrübeyi edinin ya da başarı sağlayan avukatlar şirketlere başlayarak bünyelerinde veya serbest odaklı bir çalışma alanı kazanabilirler. Peki, sözleşmeli şirket avukatlarının çalışma alanları nasıl şekillenmektedir?

Şirketlerden bazıları serbest çalışan bir avukat ile anlaşma sağlarken bazıları ise kendi bünyesinde şirket çalışanı olarak görev alacak bir avukatla anlaşma sağlama taraftarı olmaktadır. Şirket avukatlığı yapmayı planlayan avukatlar için sözleşmeler hukuku, ticaret hukuk ve iş hukuku gibi alanlarda nitelikli bilgi sahibi olmak son derece önemlidir.  

Görev almayı planladığınız şirket alım ve satım sektöründe ve ticarette aktifse, kambiyo hukuku ve icra hukukuna hâkim olunmalı, varsayım olarak şirket denizcilik alanında görev yapıyorsa deniz ticaret hukukuna hâkim olunmalıdır. Söz gelimi çalışacağınız şirket hangi sektörde aktifse şirketin sözleşmeli şirket avukatı olarak siz de o alanda uzmanlık ve deneyim kazanmaya özen göstermelisiniz.

Sözleşmeli olarak bir şirket bünyesinde görev almaya karar verme noktasında serbest olarak çalışmayı planlamıyorsanız sözleşmeli şirket avukatlığı ücretleri, şirket bünyesinde bir çalışan olmayı planlıyorsanız sözleşmeli şirket avukatlığı maaşları hakkında şirketiniz ile bir görüşme saplamalı. Asgari avukatlık ücret tarifenize uygun bir maddi koşulda anlaşma sağlamalısınız.

[widget-129]

Yorum Yap

İletişime Geç
İletişime Geç +90 (212) 217 33 00