Tüketici Avukatı Nedir, Hangi Davalara Bakar?

Tüketici Avukatı – Görev Tanımı ve Uzmanlığı

Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun ile hakları koruma altına alınan tüketiciler; temel olarak ticari herhangi bir amaç olmaksızın satıcı ve sağlayıcılarla işlem yapan kişilerdir. Elbette bu işlemler sırasında sıklıkla uyuşmazlıklar ortaya çıkmakta, bu da hukuki yollara başvurulmasını gerektirmektedir. Bu noktada tüketici avukatı, kanuna uygun bir biçimde tüketicinin haklarını korumaya çalışır.

Peki tüketici hakları avukatı hangi davalara bakar? Tüketici avukatı gerektiren durumlar nelerdir? Aşağıda bu soruya yanıt vermeye çalıştık. Ardından da bulabileceği en iyi tüketici avukatı için arayışta olanlara tüketici avukatı tavsiye ve dikkat etmeleri gereken noktalara dair ipuçları verdik.

Tüketici Avukatı Hizmet Kapsamı – Tüketici Hakları Avukatı Hangi Durumlarda Gerekir?

Tüketici avukatı, aslına bakarsak yukarıda saydığımız satıcılar ve tüketiciler arasındaki işlemlerde ortaya çıkan tüm hukuki uyuşmazlıkların çözümünde önemli bir rol oynamaktadır. Bu konular arasında sayabileceğimiz başlıca başlıklar:

 • Ayıplı mal ve hizmet sunulan durumlarda uyuşmazlığı gidermek,
 • Müvekkili adına tüketici hakem heyetine başvuruda bulunmak ve başvuru sonucunu takip etmek,
 • Banka dosya masraflarının iade davaları,
 • Abonelik sözleşmelerinde karşılaşılan uyuşmazlıklara dair davalar,
 • Taksit ve kampanyalı satışlardaki uyuşmazlıklara yönelik davalar,
 • Garanti kapsamındaki mallardan kaynaklı davalar,
 • TOKİ davaları,
 • Tüketici kredisi davaları vb.

Bu noktada tüketici avukatı hizmet kapsamında yalnızca ticari firmalara yönelik hizmetler de bulunmaktadır. Bir ticari firmanın tüketici sözleşmesi veya mesafeli satış sözleşmesi vb. bağlayıcı metinleri hazırlarken tüketici avukatı tavsiye ve yönlendirmelerine başvurması son derece önemlidir.

En İyi Tüketici Avukatı – Nasıl Bulabilirsiniz? Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Tüketici haklarına yönelik bir hak mağduriyetine uğradığınızı düşünüyor veya yukarıda bahsettiğimiz tüketici sözleşmesi, mesafeli satış sözleşmesi gibi bir alanda hukuki danışmanlık mı almak istiyorsunuz? Doğal olarak en iyi tüketici avukatı hizmetini almak istemek hakkınız! Ancak bunun için birkaç noktaya özellikle dikkat etmeniz gerektiğini belirtelim:

 • Tüketici Haklarını İyi Bilmeli! – En İyi Tüketici Avukatı İstanbul

Her ne kadar tüketici avukatı gibi özel bir uzmanlık avukatlık mesleği için söz konusu olmasa da her avukatın belli alanlarda daha fazla birikim sahip olduğu bir gerçektir. Bu nedenle çalışmayı tercih edeceğiniz avukat ya da hukuk bürosunun tüketici haklarına dair uzmanlığına güvenebilmelisiniz.

 • Deneyimli Olmalı! – İstanbul Tüketici Avukatı

En iyi tüketici avukatı arayışınızda göz ardı etmemeniz gereken bir diğer nokta da bu tür davalarda veya süreçlerde deneyimli bir avukat bulmaya özen göstermektir. Tüketici haklarına yönelik süreçlerde daha önce rol almış bir avukat, hak mağduriyetinizin daha hızlı giderilmesini ya da talebinizin istediğiniz yönde sonuçlanmasını sağlayabilir.

 • Menfaatlerinizi Koruyabilmeli! – En İyi Tüketici Avukatı İstanbul

En iyi tüketici avukatı için olmazsa olmaz konulardan biri de müvekkil önceliği ile hareket etmesidir. Avukatınız sizin ne istediğinizi bilmeli, karşı karşıya kaldığınız durumu iyi anlamalı ve süreç boyunca haklarınızı korumalı, menfaatlerinizi gözetmelidir.

 • Azimli ve Kararlı Olmalı! – İstanbul Tüketici Avukatı

Özellikle ticari firmalarla tüketicilerin yaşadıkları uyuşmazlıklarda tüketici hakem heyeti veya dava süreci son derece sancılı olabilmektedir. Bu noktada avukatınızın analitik düşünme becerisine sahip, iletişim becerileri güçlü, azimli ve mücadeleci bir isim olması sürecin lehinize sonuçlanmasını sağlayabilir.

 • Sürecin Takipçisi Olmalı! – En İyi Tüketici Avukatı İstanbul

Eğer hukuki danışmanlıkla yetinmeyecekseniz dava veya süreç içerisinde en iyi tüketici avukatı hizmetini alacağınızdan emin olmak için dosya yönetimi ve dava takibi gibi işlemlerin de hukuk bürosu ya da avukatınız tarafından gerçekleştirileceğinden emin olmalısınız. Tam kapsamlı bir destek; süreci çok daha hızlı atlatmanızı sağlayacaktır.

Önce Hukuki Danışmanlık Almak Yolunuzu Çizmenize Yardımcı Olabilir! – En İyi Tüketici Avukatı İstanbul

Tüketici hakları kapsamında değerlendirilebilecek bir hak mağduriyeti ile karşı karşıyasınız ve ne yapacağınızdan emin olamıyor musunuz? Önce hukuki danışmanlık desteği alarak bu durumu nasıl çözebileceğinize dair fikir edinmek işinizi kolaylaştırabilir.

Hukuki danışmanlık desteği ile tüketici avukatı desteğine ihtiyacınız olup olmayacağını öğrenebilir, süreci kendi başınıza yönetmeye veya kapsamlı bir hukuki destek almaya daha kolay karar verebilirsiniz.

Yorum Yap

İletişime Geç
İletişime Geç +90 (212) 217 33 00