Çifte Vatandaşlık Nedir? Nasıl Alınır?

Çifte Vatandaş Olmak İsteyenler Bu Hususlara Dikkat Edin!

Çifte vatandaşlık, kişinin aynı anda birden çok devletle vatandaşlık bağının bulunmasını ifade etmektedir. Çok vatandaşlık olarak da isimlendirilen bu ayrıcalık, 5901 sayılı kanunun 3. maddesinde şu şekilde ifade edilmiştir: “Çok vatandaşlık: Türk vatandaşının aynı anda birden çok vatandaşlığa sahip olmasını, ifade eder.”

Çifte vatandaşlığa sahip olabilmek için vatandaşı olunmayı talep edilen devletin de yasalarla birlikte çifte vatandaşlığa imkan tanıyor olması gerekmektedir. 

Çifte Vatandaşlık Nasıl Alınır?

Çifte vatandaşlık hakkını elde etme konusunda başvuru yapılan ülke çok önemlidir. Çifte vatandaşlığa izin veren ülkeler arasında Almanya, ABD, Avustralya, Belçika, Birleşik Krallık, Bulgaristan, Brezilya, Çekya, Ermenistan, Fransa, Güney Kore, İrlanda, İspanya, İsrail, Kanada, İtalya, İsveç, İsviçre, Kıbrıs, Meksika, Norveç, Mısır, Romanya, Portekiz ve Şili gibi birçok ülke bulunmaktadır. Türkiye de çifte vatandaşlık veren ülkelerden biridir. 

Çifte vatandaşlık almak isteyen kişilerin öncelikle, başvurmayı düşündükleri ülkenin çifte vatandaşlığa izin verip vermediğini araştırması gerekmektedir. Çifte vatandaşlık hakkı evlilik, evlat edinme veya yetkili makam kararıyla alınabilmektedir. Çifte vatandaşlık alınırken uygulanacak olan işlemler her ülkeye göre farklılık göstermektedir. 

Genel itibariyle, bizzat veya vekalet verilen avukatlar aracılığıyla İçişleri, Dışişleri veya konsolosluklara başvuru yapılması gerekmektedir. 

Çifte Vatandaşlık Şartları

Türk vatandaşlarının çifte vatandaşlık kazanabilmesi için aşağıda belirtilen şartları sağlamış olması gerekmektedir. 

  • Bir Başka Devletin Vatandaşlığını Kazanmak: Türk vatandaşlığı dışında başka bir devlet ile de vatandaşlık bağı kurulması gerekmektedir. 
  • İki Devletin de Çifte Vatandaşlığa İmkan Tanıyor Olması: Türk vatandaşının başvurduğu ülkenin de çifte vatandaşlık statüsünü tanımış olması gerekmektedir. Hollanda gibi bazı ülkeler, kendi vatandaşlıklarının tanınması halinde, diğer vatandaşlık haklarından vazgeçilmesi kuralını benimsemektedir. 
  • Bildirimde Bulunmak: Türk vatandaşlığına ek olarak bir başka devletin daha vatandaşlık hakkını kazanmış olan Türk vatandaşları, bu bilgiyi ilgili devlet kurumlarıyla paylaşmak zorundadır. Söz konusu durum, 5901 sayılı Türk Vatandaşlık Kanunu’nun 44. maddesinde şu şekilde düzenlenmiştir: “Herhangi bir nedenle yabancı bir devlet vatandaşlığını kazanan kişilerin, bu durumlarına ilişkin belgeleri ibraz etmeleri ve yapılacak inceleme sonucunda kayden aynı kişiler olduklarının tespiti halinde, nüfus aile kütüklerindeki kayıtlarına çok vatandaşlığa sahip olduklarına dair açıklama yapılır.”

Bu bilgilendirmenin yapılmasının ardından nüfus aile kütüklerine çifte vatandaş olunduğuna dair ibare eklenmektedir.

Çifte Vatandaşlık Hakları

Çifte vatandaşlık avantajlarından en önemlisi, iki pasaport sahibi olunduğu için iki ülke arasında vize işlemleriyle uğraşmadan kolaylıkla seyahat edilebilmesidir.

Çifte vatandaşlık haklarından bir diğeri de ikinci vatandaşlığın elde edildiği ülkede mülk edinilebilmesidir. Bu sayede hem Türkiye’de hem de vatandaşı olunan ikinci ülkede de mülk sahibi olunabilmektedir. 

Her iki kültüründe içinde var olunacağından dolayı çifte vatandaşlık, kişiye aynı zamanda farklı bir yaşam tarzına sahip olma, değişik kültürleri gözlemleme ve yeni insanlarla tanışma gibi avantajlar da sunmaktadır.

Çifte Vatandaşlık Kimlere Verilir?

Türkiye, çifte vatandaşlığa kanunen imkan tanıdığı için başvurulacak ülkenin çok vatandaşlığa imkan vermesi halinde, ülke tarafından bildirilen şartları sağlayan herkes başvuru yapabilmektedir. 

Çifte Vatandaşlık İle İlgili Tüm Sorularınız İçin…

Çifte vatandaşlık hakları ve başvuru şartları, ülkeden ülkeye değişiklik gösterdiği için deneyimli bir vatandaşlık avukatından destek alarak ikinci vatandaşlığınızı elde etmek istediğiniz ülkeyle ilgili detayları öğrenebilirsiniz. Ayrıca, çifte vatandaşlık nedir, çifte vatandaşlık nasıl olur gibi sorularınızla ilgili en doğru ve güncel yanıtları da avukatlar aracılığıyla bulabilirsiniz. 

Her ülke hem başvuru sürecinde hem de başvuru için gerekli belgeler konusunda farklı taleplerde bulunmaktadır. Bu noktada, çifte vatandaşlık başvurusu yapmak istediğiniz ülkeyle ilgili tüm hukuki süreçlerin eksiksiz olarak yapılması için bizlere ulaşabilirsiniz.

[widget-129]

Yorum Yap

İletişime Geç
İletişime Geç +90 (212) 217 33 00