Tanıma ve Tenfiz Davası Nasıl Açılır?

Tanıma ve Tenfiz Davası Nedir?

Yabancı bir ülkenin mahkemelerinde alınmış bir boşanma kararının Türkiye'de geçerli olmasını sağlamak için tanıma ve tenfiz davası açmak gerekir. Özellikle yurt dışında yaşayan Türk vatandaşları tanıma tenfiz davası nedir sorusunun cevabına sıklıkla ihtiyaç duyabilmektedir. Çünkü boşanma davalarında yurt dışında sonuç alınmış olsa da bu karar Türkiye'de geçerli olmadığı için çeşitli sorunlarla karşılaşılması mümkündür. Dolayısıyla yurt dışında verilen mahkeme hükmünün Türkiye'de de geçerli olabilmesi tanıma tenfiz davası açmak şarttır.

Yazımızda tanıma ve tenfiz davası nedir sorusunun yanı sıra tanıma tenfiz davası ne kadar sürer, tanıma tenfiz davası ücreti ne kadar gibi sorulara da yanıt vereceğiz. Eğer tanıma ve tenfiz davası hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız yazımızı incelemeye devam edin.

Tanıma ve Tenfiz Davası Açmak Zorunlu Mu?

Tanıma tenfiz davası açmadığınız takdirde hukuki durumunuzla ilgili hatanın yıllarca sürmesi olasıdır. Örneğin; yurt dışında boşanmasına rağmen ülkemize döndüğünde tanıma tenfiz davası açmayan birinin ülkemizde yeniden evlenmesi mümkün değildir. Çünkü kimlik kayıtlarına bakıldığında kişinin hala evli olduğu görülecektir. Yurt dışındaki boşanmanın kayıtlara işlenmesi için kişinin tanıma ve tenfiz davası açması gerekmektedir.

Yeniden evliliğin dışında bir diğer problemli durum da çocukların velayetidir. Eğer yurt dışı mahkemelerinde çocukların velayetiyle ilgili bir karar alınmışsa tanıma ve tenfiz davası ile bu kararın Türk mahkemeleri tarafından da onaylanması şarttır.

Tanıma ve Tenfiz Davası İçin Gerekli Belgeler

Tanıma ve tenfiz davası için Türk mahkemelerine sunmanız gereken bazı belgeler vardır. Aksi takdirde mahkemenin, yurt dışındaki kararın ülkemiz hukuk kurallarına uygun olup olmadığına karar vermesi mümkün değildir. Bu doğrultuda tanıma tenfiz davası için sunulması gereken belgeler şöyledir:

  • Yurt dışındaki mahkemeden alınan boşanma kararı ıslak imzalı şekilde tanıma ve tenfiz davası için Türk mahkemelerine teslim edilmelidir,
  • Boşanma kararının kesinleştiğine dair bir ibare kararın altına ilave edilmelidir,
  • Kesinleşmiş mahkeme kararının ardından belge, Türk mahkemelerine sunmak üzere konsolosluk tarafından apostile edilmelidir,
  • Son olarak boşanma kararı yeminli tercüman tarafından Türkçe'ye çevrilmelidir.

Bu noktada hatırlatmak gerekir ki Türkiye Cumhuriyeti ile ilgili ülke arasında hukuki mütekabiliyet olmalıdır. Aksi takdirde yurt dışında verilen kararın ülkemizde de geçerli olması için tanıma ve tenfiz davası açmak mümkün değildir.

Tanıma ve Tenfiz Davasında Görevli Mahkeme

Tanıma tenfiz davasında görevli mahkeme yerleşim yeri mahkemesidir. Dolayısıyla tanıma ve tenfiz davası için kişinin Türkiye'de ikametgahının bulunduğu mahkemeye başvurması gereklidir. Ancak kişinin Türkiye'de ikametgahı yoksa İstanbul, Ankara ve İzmir mahkemelerine başvurmak mümkündür.

Tanıma Tenfiz Davası Ne Kadar Sürer?

Tanıma tenfiz davası ne kadar sürer sorusuna kesin bir cevap vermek mümkün değildir. Belgelerin eksik sunulduğu durumlarda davanın 3 yıla kadar uzaması mümkündür. Ancak deneyimli bir hukuk bürosu ile çalıştığınız takdirde Türkiye'ye dönüş yapmadan kısa sürede sonuç alabilirsiniz.

Tanıma ve Tenfiz Davası Masrafları

Tanıma tenfiz davası ücreti söz konusu olduğunda farklı maliyet kalemlerinden bahsetmek gerekir. Tanıma tenfiz davası harç ücretinin yanı sıra avukat vekalet ücreti, apostile ücreti, gider avansı gibi farklı maliyetler dava ücretinin artmasına neden olabilmektedir.

Yazımızda tanıma ve tenfiz davası nedir sorusu başta olmak üzere tanıma tenfiz davası ne kadar sürer, tanıma ve tenfiz davası için gerekli belgeler nelerdir gibi sorulara yanıt verdik. Tanıma ve tenfiz davası hakkında daha fazla bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

[widget-129]

Yorum Yap

İletişime Geç
İletişime Geç +90 (212) 217 33 00