Vatandaşlık Avukatı – Kimdir, Ne Zaman Gerekir?

Vatandaşlık Avukatı Ne İş Yapar? – Kısaca Görev Tanımı

Vatandaşlık avukatı ne iş yapar sorusuna yanıt verebilmemiz için öncelikle vatandaşlık hukukuna kısaca göz atmamız gerekir. Vatandaşlık kavramı; en temelde bir bireyin bir devlete bağlılığını ifade eder. Dolayısıyla vatandaşlık; devleti kişiye, kişiyi de devlete karşı belli yükümlülüklerden sorumlu tutar.

Bu anlamda yabancılar ve vatandaşlık avukatı; ülkemizde yaşayan Türk vatandaşları ve çeşitli nedenlerle ülkemiz sınırları içinde bulunan yabancıların hak kaybına uğramaması için vatandaşlık hukuku alanında destek veren kişidir. Peki vatandaşlık avukatı tam olarak nelerden sorumludur, ne zaman vatandaşlık avukatı tavsiye arayışına gireriz? Bu soruya ve en iyi vatandaşlık avukatı için nelere dikkat etmeniz gerektiğine aşağıda detaylı bir şekilde yanıt verdik.

Yabancılar ve Vatandaşlık Avukatı Gerektiren Durumlar Nelerdir? – Vatandaşlık Avukatı Tavsiye

Vatandaşlık hukuku mevzuatı içerisinde yer alan tüm hukuki uyuşmazlık durumlarında vatandaşlık hukuku avukatı desteğine başvurabilirsiniz. Bir vatandaşlık avukatı temel olarak size şu konularda destek sağlayacaktır:

 • Genel yolla vatandaşlığa alınma işlemleri,
 • İstisnai yolla vatandaşlığa alınma işlemleri,
 • Evlenme yoluyla vatandaşlık kazanma başvurusu,
 • Vatandaşlık başvurusunun reddedildiği durumlarda sürecin takibi ve kararın iptali yönünde dava veya davalar açılması,
 • Türk vatandaşlığından çıkma,
 • Çifte veya çoklu vatandaşlığa dair hukuki ihtilafların çözüme kavuşturulması.

Genel ve İstisnai Vatandaşlığa Alınma Nedir? – En İyi Yabancılar Avukatı

Yukarıda saydığımız maddelerin diğerleri tek cümleyle bile açık olsa da genel ve istisnai vatandaşlığa alınma kavramlarının biraz bulanık olduğunu kabul etmek gerekir. Bu nedenle vatandaşlık avukatı nedir sorusuna soru işareti bırakmayacak şekilde yanıt vermek adına bu hukuki terimleri açmak istiyoruz.

Genel yolla Türk vatandaşlığına alınma; Türkiye’de kesintisiz bir biçimde 5 yıl ikamet eden tüm reşit yabancılar için açık bir yoldur. Elbette bu durum bazı koşullara bağlanmıştır. Detaylı bilgi alabilmek ve vatandaşlık başvurusunda vatandaşlık avukatı ile görüşerek kolaylıkla süreci başlatabilirsiniz.

İstisnai yollarla vatandaşlığa alınma ise farklı 5 yıl ikamet söz konusu olmasa bile farklı koşulların yerine gelmesiyle açıklanabilir. Bu koşullar;

 • Soy bağı ve doğum yeri,
 • Yetkili makam kararı,
 • Evlat edinilme,
 • Vatandaşlığa alınması faydalı ya da zaruri görülen yabancılar,
 • Çeşitli koşullarda göçmenler,
 • Muhtelif koşullarda sermaye yatırımı gerçekleştiren kişiler,

Bu koşullardan birini veya birkaçını yerine getirdiğinizi düşünüyorsanız 5 yıl ikamet süresini doldurmadan da vatandaşlık avukatı aracılığıyla vatandaşlığa alınma işlemlerinizi başlatabilirsiniz?

Vatandaşlık Avukatı Seçerken Bunlara Dikkat Edin! – En İyi Vatandaşlık Avukatı İstanbul

Vatandaşlık avukatı hizmet kapsamına göz attığımıza göre artık en iyi vatandaşlık avukatı desteği için nelere dikkat etmeniz gerektiğinden bahsedebiliriz. Eğer vatandaşlık avukatı tavsiye arayışındaysanız kesinlikle sayacağımız maddelere göz atın:

 • Vatandaşlık Hukukuna Hakim Olmalı! – En İyi Vatandaşlık Avukatı İstanbul

Her ne kadar avukatlık; diğer çoğu meslekte olduğu gibi uzmanlıklara bölünmüyor olmasa da her avukatın hukukun farklı bir alanında daha çok birikim sahibi olması doğaldır. Bu nedenle en iyi yabancılar avukatı desteği için seçtiğiniz hukuk bürosu ya da avukatın vatandaşlık hukukuna hakim olduğundan emin olmalısınız.

 • Deneyimli Olmalı! – En İyi Vatandaşlık Avukatı İstanbul

Vatandaşlık başvuru süreci ve vatandaşlık hukukuna dair uyuşmazlıkların ortaya çıktığı durumlar; genellikle uzun ve yorucu hukuki prosedürlere sahiptir. Bu noktada hak kaybına uğramamak ve sürecin daha hızlı gerçekleşmesi için deneyimli bir vatandaşlık avukatı bulmanız gerekir.

 • Süreç Takibi Yapmalı! – En İyi Vatandaşlık Avukatı İstanbul

Vatandaşlık avukatı olarak aldığınız destek sadece hukuki danışmanlıktan ibaret değilse; avukatınız tüm süreci dosya tesliminden dava takibine kadar tüm detaylarıyla yakından takip etmeli, süreci profesyonellikle yürütmelidir. Böylelikle hukuki sürecin çok daha verimli ve hızlı işlemesini sağlayabilirsiniz.

 • Haklarınızı Gözetmeli! – En İyi Vatandaşlık Avukatı İstanbul

Vatandaşlık hukuku; vatandaşlara devlete karşı sorumluluklar getirdiği gibi devlete de vatandaşlarına karşı sorumluluklar yükler. Bu noktada bulabileceğiniz en iyi vatandaşlık avukatı ile haklarınızın ve menfaatlerinizin gözetildiğinden emin olmalı, müvekkil önceliği ilkesiyle hareket eden bir hukuk bürosundan destek almalısınız.

Vatandaşlık Avukatı Neden Önemli? – En İyi Vatandaşlık Avukatı İstanbul

Vatandaşlık avukatı veya diğer ismiyle yabancılar avukatı; hukukun en karmaşık alanlarından birinde hizmet sunduğu için oldukça önemlidir. Özellikle yabancılar için gerek dil sorunları gerekse ülkemiz kanunlarına uzak olmaları hak kaybı yaşamalarına neden olabilir. Bu noktada iyi bir vatandaşlık avukatı, menfaatlerini korumalarını sağlayacaktır.

Eğer siz de vatandaşlık avukatı desteğine ihtiyaç duyuyor, en iyi vatandaşlık avukatı İstanbul’da nerede bulabilirim diyorsanız yukarıda saydığımız önerileri göz önünde bulundurmanızı kesinlikle öneririz! Hak kaybına uğramadığınızdan emin olmak için  işi profesyonellerine bırakarak öncelikle bir hukuk bürosu veya vatandaşlık avukatı ile görüşün, daha sonra nasıl aksiyon alacağınıza karar verin.

Yorum Yap

İletişime Geç
İletişime Geç +90 (212) 217 33 00